Bakış açısı

Bu ülkede belki birçok insan, kazandığı parayla günlük rutin ihtiyaçlarını bir şekilde karşılamaya çalışır. Ancak bir insan kazandığı parayla sadece karnını doyuruyorsa yeterlidir diye düşünmek doğru olmaz.

İnsanlar yaşamak için sadece karınlarını doyurmaya ihtiyaç duymazlar. İnsanların sağlıklı yaşayabilmesi için öncelikle sağlıklı beslenmesi, giyinmesi, temizliği, sağlıklı düşünebilmesi için çalışması, seyahat etmesi, kitap okuması, tiyatroya gidebilmesi gereklidir. Bu ihtiyaç listesi son derece insani ve makuldür.

Yani sadece karnını doyurabilen insanın maaşı yeterlidir gibi düşünmek hiç isabetli değil. Biz düşünen varlıklarız. Aynı zamanda geleceğimizi de güvence altına almak isteriz. Bir ömür boyu çalışıp bir ev ve araba sahibi olabilmek için mücadele ediyorsak, onun dışındaki sosyal, kültürel ve psikolojik ihtiyaçlarımızı karşılayamıyorsak, birey olarak mutsuz, umutsuz ve karamsar insanlar olmamak mümkün değil.

Özellikle emekli olduktan sonra ekonomik problemleri düşünmemeli insanlar. Biz birçok şeyde Avrupa’yı baz alıyorsak, kişilerin ekonomik refahında da kriterimiz Avrupa olmak zorundadır. Avrupa’daki emeklilerin birçoğu emeklilikte aldıkları paralarla dünya turu yapıyor.

Benim güzel ülkemin güzel emeklilerinin de böyle bir maddi imkana sahip olmaları gerektiğine inanıyorum. Sağlıklı ve mutlu bireyler sağlıklı ve mutlu toplumu oluştururlar. Oysa seçimlerin ardından bu güne kadar özellikle biz sabit gelirliler, arka arkaya yapılan ve alım gücümüzü yerle bir eden zam yağmuruna maruz kalmaya başladık.

Bir ürünü üç gün önce ile üç gün sonra aynı fiyata alamaz olduk. Yapılan maaş zamları ürünlere yapılan zamlar karşısında daha cebimize girmeden eridi.

Bizler çalışırken maaşımızdan yıllarca kesinti yapıldı, şimdi de o kesintiler bize yeniden maaş olarak ödeniyor. Emeklilere ve çalışanlara kimse bedavadan ya da sadaka olsun diye para vermiyor.

Sağlıkla ve huzurla kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu