251 şehit için 251 ıhlamur ağacı

Türk milletinin, en büyük kahramanlık destanlarından biri olan 15 Temmuz’un, 7. yıl dönümünde Trakya Üniversitesinde, “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” özel programı gerçekleştirildi.

Balkan Kongre Merkezi’ndeki programda, Devlet Konservatuarı Balkan Müzik Topluluğu tarafından kahramanlık türküleri seslendirilirken, Türk milletinin, hain darbe girişimine karşı sergilediği azim ve kararlılığı yansıtan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik” temalı fotoğraf sunumu gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi yönetimi ve senatosu ile akademik ve idari çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen programda bir konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türk milletini birbirine kenetleyen bazı değerler olduğundan bahsederek, bunların başında “vatan, bayrak, din, ahlak ve vicdan” gibi kavramların geldiğini ifade etti. Söz konusu değerlerin çok kritik zamanlarda Türk milletini birbirine daha da kenetlediğini, bunun da büyük bir millet olmakla ilişkili olduğunu söyleyen Tabakoğlu, zor zamanlarda canını tehlikeye atmaktan çekinmeyen Türk milletinin, cesareti ile 15 Temmuz hain darbe girişimine nasıl karşı koyduğunu anlattı. 15 Temmuz’un tarihimizde önemli bir dönüm noktası olduğunu, bu nedenle düzenlenen anma gününün manevi anlamının çok büyük olduğunu belirten Rektör Tabakoğlu, “15 Temmuz’da yaşananları, hainlerle mücadele etmek için canını ortaya koyan kahramanlarımızı asla unutmayacağız. Bu cennet vatanı ve bizi biz yapan değerlerimizi kararlılıkla muhafaza edeceğiz.” dedi.

Program kapsamında İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Taha İmamoğlu, “Din İstismarı Açısından 15 Temmuz İhaneti” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. İmamoğlu, tarih boyunca birçok kişi ve grubun, dinin insanlar üzerindeki etkisinden faydalanarak çeşitli kazançlar elde etmeyi denediğini ve din tüccarlığı yapmaktan çekinmediğini ifade ederek, “Bu kişi ve gruplar, kimi zaman Kur’an ayetlerinin ve hadis-i şeriflerin anlamlarını çarpıtmış ve ilgili olmadıkları yerlerde kullanmış, kimi zaman da onları kendi art niyetlerine alet olacak şekilde yanlış yorumlayarak topluma anlatmıştır. Karanlık emellerine ulaşmak için her türlü yolu mübah gören, insanların dinî duygu ve heyecanlarını istismar eden, milletimizin zekâtını, sadakasını, kurbanını çalan, evladını elinden alan, dinimizin temel değerlerini ve kavramlarını tahrif eden bir yapı, asla dinî cemaat olarak nitelendirilemez. Ancak örgüt olarak isimlendirilebilir.” dedi. İmamoğlu sözlerinin devamında, dini istismar ederek insanlığı karanlığa sürükleyecek FETÖ ve benzeri örgütlerin varlıklarına dikkat çekerek, din istismarı üzerine kurulu gruplara yönelimin önlenmesinin ancak sağlam ve yeterli dinî bilginin ve güçlü bir maneviyatın toplumda yayılmasıyla mümkün olacağını söyledi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER YOLU’NDA YÜRÜYÜŞ VE ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR ÇEŞMESİ’NDE DUA

Balkan Kongre Merkezi’ndeki programın ardından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Trakya Üniversitesi mensupları, 15 Temmuz Şehitler Yolu’nda yürüyüş gerçekleştirerek, Şehit Ömer Halisdemir Çeşmesi’nde, şehitler başta olmak üzere ülkemizin birlik ve beraberliği için dualar etti.

Şehit Ömer Halisdemir Çeşmesi’nin önünde bir konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “15 Temmuz gecesi bayrağımız, milletimiz ve vatanımızın derin bir karanlığa doğru sürüklenmek istendi. Kökleri dışarıda olan bir istihbarat çalışmasının eseri olan, bir düşman eliyle organize edilmiş hain kalkışmaya büyük Türk milleti engel oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük cesaretiyle, milletimizi tek yumruk olmaya davet etmesi üzerine bu aziz ve necip millet sadece bedeniyle, silahları, tankları durdurdu ve bu hayâsız gidişe bir son verdi. İşte aziz milletimiz bu sayede bayrağımızın altında, bu güzel topraklarda kutlu yürüyüşüne devam edebiliyor.” dedi. O acı günde 251 şehit verildiğini ifade eden Tabakoğlu, şehitlerimizin anısına üniversitenin iki kampüsünü birbirine bağlayan yolu “15 Temmuz Şehitler Yolu” olarak adlandırdıklarını dile getirdi.

251 ŞEHİT, 251 IHLAMUR AĞACI

15 Temmuz Şehitler Yolu’nda, her bir 15 Temmuz şehidi için bir ıhlamur ağacı diktiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Burada her bir şehidimiz için bir ıhlamur ağacı var. Ağaçlarımız büyüdükçe şehitlerimizin ruhu şad olmaya devam edecek. Milletimizin bu büyük kahramanlarını hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi. 15 Temmuz şehitlerinin piri olan Ömer Halisdemir için de bu yolda bir çeşme yaptıklarını ifade eden Tabakoğlu, “Onun adına bu yolda bir çeşme yaptık. 15 Temmuz’da senato üyelerimizle, çalışanlarımızla buraya gelip şehitlerimizi dualarla anıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılında, yürüyüşümüze devam ediyor, 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi, saygı ve rahmetle anıyor, dualarla yâd ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu