100’üncü yılın başpehlivanı Zeybek

662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin galibi Yusuf Can Zeybek oldu. Finalde rakibi İsmail Balaban’ı devirmeyi başaran Zeybek, cumhuriyetin 100’üncü yılında 662’nci Kırkpınar’ın başpehlivanı olmaya hak kazandı. Final güreşleri öncesi şanlı bayrağımız, marşlar ve alkışlar eşliğinde Er Meydanı’nda gezdirildi. Tüm tribünlerin ayakta izlediği bayrak geçiş töreni güreş severlerden tam not aldı.

Dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 7-8-9 Temmuz tarihlerinde Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirildi. Toplamda 2 bin 141 pehlivanın dualı çayıra ter döktüğü ve yerli, yabancı on binlerce ziyaretçinin kente akın ettiği 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 7 Temmuz Cuma günü resmi açılış töreniyle başladı. 8 Temmuz Cumartesi günü başpehlivanlık 1’inci, 2’nci ve 3’üncü tur müsabakaları yapıldı. Müsabakaların son günü çeyrek final müsabakalarıyla başladı. Sonrasında, yarı final müsabakalarının ardından 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde İsmail Balaban ile Yusuf Can Zeybek karşı karşıya geldi. Finale rakipleri Şahali Kurt, Mecit Yıldırım, Cengizhan Şimşek, Özkan Yılmaz ve Hüseyin Gümüşalan’ı yenerek çıkan İsmail Balaban ile finale Rıza Yıldırım, Mustafa Taş, Fatih Atlı ve Mehmet Yeşil Yeşil’i yenerek çıkan Yusuf Can Zeybek arasındaki maç karşılıklı hareketlerle geçti. Puanlama güreşine kalan müsabakada İsmail Balaban’ı yenen Yusuf Can Zeybek, Türkiye Başpehlivanı oldu. Zeybek, müsabaka sonrası sahaya giren eşi ile paylaştı.

Güreş sonunda konuşan 662’nci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek, kemeri annesine adadığını söyledi.

Edirne’de 662’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde bir gelenek daha unutulmadı. Her yıl vatanı koruyan Türk askeri, polisi, Jandarma ve güvenlik güçleri ile şehitler anısına açılan dev Türk bayrağı, bu yıl da açıldı. Türk bayrağını Er Meydanı’nda görevli cazgır ve hakemler taşıdı. Baş cazgırların maniler söyleyip şehitlere dua ettiği Türk bayrağının geçişi sırasında, protokol üyeleri ve vatandaşlar da ellerinde Türk bayrakları ile ayakta Türk bayrağını selamladı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu