Zam teklifi meclisten geçti

Memur ve emekli maaşlarına yönelik zam teklifini içeren kanun teklifinin ilk 7 maddesi TBMM Genel Kurumu’nda kabul edildi.

Kabul edilen kanun teklifine göre en düşük memur maaşları 22 bin 17 liraya çıkarıldı, emekli aylıklarına ise yüzde 25 zam yapıldı. Emekli Sandığı emeklileri, yılın 6 ayı için enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 25 zam alacak. Düzenleme temmuz ayından itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

EK MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ DE MECLİSTEN GEÇTİ

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin yok açtığı ekonomik kayıpların telafi edilmesine yönelik bir defaya mahsus uygulanacak Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) de kabul edildi. Bu kapsamda düzenlemenin yayımlandığı tarihte kağıt ve tescili bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil olmak üzere tüm taşıtlar ve 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi kapsamına dahil edildi. Ek MTV tutarı, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen kadar olacak.

Ek MTV iki eşit taksitte tahakkuk ettirilecek. Ek MTV’nin ilk taksiti, düzenlemenin yayımlandığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecek. Teklifin temmuz ayı içinde kanunlaşması halinde ek MTV’nin ilk taksiti ağustos ayı sonuna kadar ödenecek; ikinci taksitinin ise kasım sonuna kadar ödenmesi gerekecek.

Örnek olarak, 1-3 yaş arası, motor hacmi 1301-1600 santimetreküp olan taşıtının ocak ayındaki birinci taksiti için 1846, temmuz ayındaki ikinci taksiti için 1846 lira ödemesi gereken mükellef, teklifin bu ay kanunlaşması halinde, ağustos ayı sonuna kadar 1846, kasım ayı sonuna kadar yine 1846 lira ek vergi ödeyecek. Örnekte verilen araç üzerinden, 2023 yılında toplamda 3 bin 692 lira ödeyecek olan mükellef, ek MTV ile toplam 7 bin 384 lira ödemiş olacak.

Kanunun yayımı tarihi ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında ilk defa kayıt ve tescil edilecek olan taşıtlara ilişkin ek MTV ise bu taşıtların MTV’si ile birlikte peşin ödenecek.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında “mücbir sebep hali” ilan edilen yerlerde; deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV’den müstesna olacak. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu