Yeni kan bağışçıları aranıyor

Saraçlar Caddesi’ne kurulan Kızılay kan bağışı çadırında çalışan Edirne Kan Bağış Merkezi doktorlarından Dr. Necdet Topçuoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kan bağışlarının kritik seviyelere indiğini belirten Topçuoğlu, yeni kan bağışçısı bulmakta zorlandıklarını vurguladı. Topçuoğlu tüm vatandaşları kan vermeye davet etti.

Edirne Kan Bağış Merkezi doktorlarından Dr. Necdet Topçuoğlu, yaptığı açıklamada, kan bağışlarının azaldığını belirtti. Yeni kan bağışçısı bulmakta güçlük çektiklerini kaydeden Topçuoğlu, tüm vatandaşları da kan vermeye davet etti. Topçuoğlu; “Bu dönem kan bağışlarımız çok kritik seviyeye yaklaşmıştır. Kan, her zaman ihtiyaç olan bir sağlık ürünüdür. Devamlı kan bağışçılarımız bizi sürekli desteklemektedir. Yeni kan bağışçısı edinmekte sıkıntı var. O yüzden tüm vatandaşlarımızı kan vermeye davet ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN İLK BAĞIŞÇIYI YAKALAMAK”

Topçuoğlu, kan vermek isteyen ancak kan vermeye uygun olmayan kişilere izin vermediklerini söyledi ve asıl önemli olanın ilk bağışçıyı yakalamak olduğunun altını çizdi. Topçuoğlu; “Tam sebebini bilemiyorum ama, bazıları uygun olmuyor kan seviyeleri düşük oluyor. Yine de kan vermek istiyorlar ama kan vermeye uygun olmayan kişiler oldukları için, biz izin vermiyoruz. Genelde yeni bağışçı kazanmak için kampanyalar düzenliyoruz, zaman zaman üniversitelerde, yurtlarda büyük ekipler topluyoruz. Ancak bu sene, yurtların ve üniversitelerin depremden dolayı kapalı olması sebebiyle çok fazla yapamadık. Oralarda ilk bağışlarını yapan kişiler, daha sonra kan vermeye devam ediyorlar. Süreç, daha çok bu şekilde ilerliyor. Bir de askeri birliklere gittiğimizde, orada ilk bağışlarını yapan askerlerimiz de daha sonradan devam ediyor. Bazı kişiler, ilk bağıştan sonra bir daha gelmeyebiliyor veya çekinebiliyor. Ama önemli olan, o ilk bağışçıyı yakalamak” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN EDİRNE İLÇELERİNE PERİYODİK OLARAK GİDİYORUZ”

Devamlı kan bağışçılarına hatırlatıcı mesaj gittiğini belirten Topçuoğlu, sadece Edirne merkezde değil, tüm ilçelerde ve askeriyelerde de periyodik olarak çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Topçuoğlu; “Onlara hatırlatıcı mesaj gidiyor. Kan vermeye uygun zamanı gelince periyodik olarak, kan bağışı noktalarının yerini gösteren veya merkeze davet eden bir mesaj gidiyor. Onlar da genelde sürekli bağışçı olarak geliyor. Sadece Edirne merkez değil, biz bütün Edirne ilçelerine devamlı, periyodik olarak gidiyoruz. Yine 3 ayda bir, süre dolmak üzere olduğu zaman, ekip olarak askeri birliklerimizi de dolaşıyoruz” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu