Yeni kabine yeni isimler

Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ederek görevine başladı. Ardından kameralar karşısına geçen Erdoğan, yeni kabinede yer alacak olan isimleri duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dışındaki tüm bakanlar değişti. Dışişleri Bakanlığı’na Hakan Fidan getirilirken, İçişleri Bakanlığı’na ise Ali Yerlikaya getirildi.

TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni için Geçici TBMM Başkanı, MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli başkanlığında toplandı. Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Kurulu açtıktan sonra, Anayasa, İçtüzük, Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ve bugüne kadarki teamüllere uygun olarak, törenin şeklinin nasıl olacağı hakkında bilgi verdi.

Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçildiğine dair Yüksek Seçim Kurulu tarafından düzenlenen tutanağın kendisine takdim edileceğini ve ant içme töreni yapılacağını belirtti. Devlet Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan’ın, cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağı teslim almak ve ant içmek üzere, İçtüzük gereğince, TBMM Geçici Başkanvekili Suat Pamukçu tarafından TBMM Genel Kurulu Salonu’na davet edileceğini ve Pamukçu ile Başkanlık Divanı kürsüsüne geleceğini söyledi.

Genel Kurulun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayakta karşılayacağını ifade eden Bahçeli, Erdoğan’a önce seçildiğine dair tutanağın takdim edileceğini, daha sonra Erdoğan’ın hitabet kürsüsüne gelerek ant içeceğini kaydetti. Milletvekilleri, görevliler ve davetlilerin; Erdoğan’a tutanağın takdimini ve Erdoğan’ın ant içmesini ayakta dinleyeceğini dile getiren Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ant içtikten sonra İstiklal Marşı’nın okunacağını ve ardından da Erdoğan’ın salondan ayrılacağını bildirdi.

TBMM Geçici Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genel Kurul Salonu’ndan ayrılırken, milletvekilleri, görevliler ve davetliler tarafından ayakta selamlanacağı bilgisini verdi. Devlet Bahçeli, daha sonra Suat Pamukçu’dan, Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağın takdim edilmesi ve ant içmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Genel Kurul Salonu’na davet etmesini istedi. Bahçeli, “Sayın Cumhurbaşkanı’mıza Meclis’imiz adına hoş geldiniz, diyorum” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suat Pamukçu eşliğinde, TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı üyelerinin salona girdiği, Divan arkasındaki kapıdan salona girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, AK Parti ve MHP milletvekilleri ile salondaki davetliler uzun süre ayakta alkışladı. İYİ Parti milletvekilleri, Erdoğan’ı ayakta karşıladı; CHP ve Yeşil Sol Parti milletvekilleri ise ayağa kalkmadı.

Recep Tayyip Erdoğan, Başkanlık Divanı’nda, Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağı Devlet Bahçeli’den teslim aldı ve ant içmek için hitabet kürsüsüne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Cumhurbaşkanı sıfatıyla; devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim” diyerek yemin etti. TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı seçimi için 7 Haziran Çarşamba saat 14.00’te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM Genel Kurulundaki yemin törenini ailesinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Sayıştay Başkanı Metin Yener, YSK Başkanı Ahmet Yener, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, kabine üyeleri, eski TBMM başkanları, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile STK temsilcileri ve davetliler izledi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani de töreni locadan izleyenler arasında yer aldı.

Günün ilerleyen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. Açıklanan liste ise şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet Yılmaz

1- Adalet Bakanı – Yılmaz TUNÇ

2- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı – Mahinur Özdemir GÖKTAŞ

3- Sağlık Bakanı – Fahrettin KOCA

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı – Mehmet ÖZHASEKİ

5- Dışişleri Bakanı – Hakan FİDAN

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı – Alparslan BAYRAKTAR

7- Gençlik ve Spor Bakanı – Osman Aşkın BAK

8- Hazine ve Maliye Bakanı – Mehmet ŞİMŞEK

9- İçişleri Bakanı – Ali YERLİKAYA

10- Milli Eğitim Bakanı – Yusuf TEKİN

11- Ticaret Bakanı – Ömer BOLAT

12- Sanayi ve Teknoloji Bakanı – Mehmet Fatih KACIR

13- Tarım ve Orman Bakanı – İbrahim YUMAKLI

14- Milli Savunma Bakanı – Yaşar GÜLER

15- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı – Abdülkadir URALOĞLU

16- Kültür ve Turizm Bakanı – Mehmet Nuri ERSOY

17- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat IŞIKHAN

Yapılan açıklamaların ardından ise dün itibariyle değişen bakanlar, eski bakanlardan görev teslimini aldılar. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu