Yeni hayvan pazarı için protokol

Trakya’nın en büyük canlı hayvan pazarı olma özelliğini taşıyan Havsa Hayvan ve Emtia Pazarı’nın genişletilmesini ve şehir dışına taşınmasını ön gören proje için protokol imzaları, dün Edirne Valiliği binasında gerçekleşen imza töreniyle atıldı. Edirne İl Özel İdaresi ve Havsa Belediyesi ortaklığı yapılacak olan yeni canlı hayvan pazarı projesi, 4 bin 431 metrekare kapalı alana ve 2 bin metrekarelik otopark alanına sahip olacak. Otopark alanında 20 araçlık hayvan indirme bindirme rampası, 10 adet dükkan, idari bina, sosyal tesis dezenfektan alanı, karantina kısmı ve kantar bulunacak.

Havsa’da bulunan, Havsa Hayvan ve Emtia Pazarı’nın büyütülerek, şehir dışına taşınmasının planlandığı proje için protokol imzaları dün Edirne Valiliği binasında gerçekleşen imza töreni ile atıldı. Törene Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Eyyüp Batuhan Ciğerci ve Havsa Belediye Meclisi Üyeleri katılım gösterdi. Törende konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, proje maliyetinin yüzde 75’inin İl Özel İdaresi’nin karşılayacağını belirtirken, projenin bölge hayvancılığına olumlu imkanlar sağlayacağını kaydetti. Vali Kırbıyık; “Edirne gerçekten çok önemli bir tarım ve hayvancılık şehri. Yıllık tarımsal hasılamız yaklaşık 17 milyar lira seviyesinde. Canlı hayvan değeri yönünden baktığımızda, geçen yılın rakamlarında yaklaşık 5 milyar liralık bir canlı hayvan değerine ulaştığımızı görüyoruz.  Tarımsal hayvancılıktan kaynaklı hasılamızın da yaklaşık 2 buçuk milyar liraya yakın bir rakam olduğunu görüyoruz, bunlar gerçekten çok önemli rakamlar. Göreve geldiğimiz günden itibaren, özellikle kırsal altyapı yatırımlarını önemsediğimizi her seferinde vurguluyoruz. Özel İdare kaynaklarının, kanundan kaynaklı görevlerinin yerine getirilmesi doğrultusunda harcanması için, İl Genel Meclis Başkanımızla aynı doğrultuda çalışıyoruz. Havsa Canlı Hayvan Pazarı projesi de ilk önüme geldiğinde o gözle inceledim. Bu hayvan pazarı için, sadece Havsa ve Edirne için önemli bir işten bahsetmiyoruz, tüm Trakya bölgesini içine alacak şekilde tüm bölge için önem arz eden ve bölgede bilindik, herkesin önem verdiği bir hayvan pazarından bahsediyoruz.  Bugün itibarıyla artık şehir merkezinde kalmış, genişleme imkanı olmayan ve mevcut yapıları da yetersiz kalan bir hayvan pazarıydı. Bunu daha üst niteliğe ulaştırabilme noktasında bir çalışma yaptık. Belediyemiz ana yol üzerinde bir yer tahsis etti. Özel İdaremiz ile birlikte de şöyle bir karar aldık; bunun finansmanını ortaklaşa yapıyoruz. Yüzde 75’ini İl Özel İdaresi karşılayacak, yüzde 25’ini Havsa Belediyesi karşılayacak. Çok kısa sürede de ihale sürecini başlatıp, devamını getireceğiz.  Bölgeye son derece modern, arz imkanını 2’ye belki 3’e katlamış bir hayvan pazarı kazandırıyoruz. Bunun bölge hayvancılığı açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın, gerek satış noktasında gerek alış noktasında yeni bir imkana kavuşacağını düşünüyoruz ve pazarın bugünkü potansiyelinin çok daha ötesine geçeceğini değerlendiriyoruz. Bu işin başlangıcı, ama ben çok da uzun süre almadan bu hayvan pazarının 6-7 ay içerisinde tamamlanabileceğini öngörüyorum. Yeni alanımız, 4 bin 431 metrekare kapalı alana sahip, yaklaşık 2 bin metrekare otopark alanı mevcut. Son derece kapsamlı modern bir hayvan pazarı projesine geçmiş olacağız” dedi.

“28 MECLİS ÜYESİ ARKADAŞIMIZ İLE BİRLİKTE BU MUTLULUĞU ORTAK PAYDA OLARAK YAŞIYORUZ”

Projeyi hayata geçirmekten yana yaşadığı gururu ve mutluluğu dile getiren İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Bu protokolü imzalamaktan gerçekten gurur duyuyorum. Edirne’nin yıllardır kanayan yarası olan, Trakya’nın en büyük canlı hayvan pazarı olan bu yerimiz, gerçekten sayın başkanımızın da meclise gelip yaptığı sunumlarda ve gösterdiği resimlerde, biz burasının Türkiye’deki Havsa pazarı değil, Pakistan’da bir çarşı pazarı gibi görüntüler gördük. Bundan dolayı da üzüntüler duyduk. Sayın belediye başkanımızın ve valimizin de bu konudaki emekleriyle yerini de değiştirdik. İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımız da Edirne’nin ve Trakya’nın en büyük pazarının, bu şekilde yenilenmesi ve modernize edilmesi ile ilgili vermiş olduğumuz kararla, 28 meclis üyesi arkadaşımız ile birlikte bu mutluluğu ortak payda olarak yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“YENİ PROJEMİZ ESKİ HAYVAN PAZARINDAN YAKLAŞIK İKİ KAT DAHA BÜYÜK OLACAK”

Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan, bölgeye yakışır bir proje hayata geçireceklerini belirtirken, yeni hayvan pazarının, eskisinden 2 kat büyük olacağını vurguladı. Balkan; “Kuzey Marmara’nın en büyük hayvan pazarına ev sahipliği yapıyoruz. Bu konuda yaklaşık 85 yıla dayanan bir tecrübemiz var. Ancak geldiğimiz noktada, hayvan pazarımız genel çalışmalar dışında, ufak tefek tadilatlar dışında, büyük kapsamlı bir yeniliğe gitmemişti. Bizler de göreve gelirken bu konuda vatandaşlarımıza, yeni bir hayvan pazarı oluşturacağımıza, Havsa’ya yakışan, Havsa’nın marka değerini artıracak, kendi marka değerini artıracak, bölgemizdeki ve ülkemizdeki hayvancılığa hizmet edecek yapmak için söz vermiştik ve çalışmalarımıza başlamıştık. İlk olarak 2019 yılında, o dönemki valimizle birlikte bir proje hazırlamıştık. Projenin akabinde, pandemi ve arkasından gelen sıkıntılarla birlikte projemizi gerçekleştirmeye fırsat olmamıştı. Sayın valimiz göreve başladıktan sonra, bu konuyu kendisine açtım. Yine aynı protokol kapsamında, İl Genel Meclisi’nde bir proje yapma, bir hayvan pazarı yapma konusunda hazırlığa giriştik ve Bu konuda İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi’nden hem proje anlamında hem il, ilçe, bölge ve ülke hayvancılığımıza katkı sağlamak için bir ortaklığa gitme teklifi sunduk. İl Genel Meclisi’nde toplantılar yaptık, kendilerine sunumlar gerçekleştirdik. Onlar da konunun öneminin gayet farkında olarak ve açıkça bize destek oldular.  Yeni projemiz eski hayvan pazarından yaklaşık iki kat daha büyük olacak, daha modern olacak, hem üzeri kapanacak hem altyapısı yenilenecek. Üzeri de kapanacağından dolayı, artık biz hayvancılarımızın ve üreticilerimizin hayvan pazarına gelişte, hayvan hastalıklarından korunacağından dolayı daha fazla hayvan getireceğine, yine hayvan sayısındaki artışla birlikte talebin de artacağını ve hayvancılığın ticaretine olan desteğimizin bu kapsamda büyüyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Havsa Belediyesi tarafından uygulama arazisinin temini ve imar planlamasını, imar planı tadilatları yapılmasını, Edirne İl Özeli İdaresi tarafından maliyet finansmanının%75 inin sağlanması ve teknik personel desteği sağlanmasını ön gören ve 4.431 metrekarelik kapalı alana, 2000 metrekarelik otopark alanında 20 araçlık hayvan indirme bindirme rampasına, 10 adet dükkân, idari bina, sosyal tesis dezenfektan alanı, karantina kısmı ve kantar sahip olması planlanan proje için protokol, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan tarafından imzalandı. Damla GÖÇ

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu