Yazoğlu’ndan lig sistemine eleştiri

Eski Kırkpınar Ağası ve Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği Başkanı Alper Yazoğlu, dernek binası bahçesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bir sonraki sene Kırkpınar’da uygulanmaya başlanacak olan Kırkpınar ligine eleştirilerde bulunan Yazoğlu, yağlı güreş yapan herkesin hayalinin Kırkpınar’da güreşmek olduğunu belirten Yazoğlu, kararı insafsızca bulduğunu kaydetti. Açıklamalarda bulunan Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Erkin ise Kırkpınar için yetkililer tarafından bir master planı hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği Başkanı ve eski Kırkpınar güreş ağalarından Alper Yazoğlu ve Dernek Genel Sekreteri Hüseyin Erkin, dün dernek bahçesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. En küçüğünden en büyüğüne kadar her güreşçinin Kırkpınar Er Meydanı’nda güreş yapmayı düşlediğini ifade eden Yazoğlu, önümüzdeki yıl Kırkpınar’da uygulanmaya başlanacak olan lig sistemini insafsızca bulduğunu dile getirdi. Yazoğlu; “Yağlı güreş yapan her Türk gencinin en miniğinden baş boyuna kadar gönlünde gelip Kırkpınar Er Meydanı’nda güreşmek yatar. Bunu engellemek biraz insafsızca bir karar gibi geldi bana. Düşüncemiz, güreşlerin hafta içine yaygınlaştırılarak Kırkpınar’da güreşmek isteyenleri güreştirmek. Eğer bir eleme yapılacaksa da Kırkpınar’daki güreş performansına göre belki yapılabilir” açıklamalarında bulundu. 

“PUANLAMA, KIRKPINAR’IN O TARİHİ, EFSANEVİ ÖZÜNE ZARAR VERİYOR”

Geleneksel kuralların dışına çıkıldığı zaman Kırkpınar’a zarar verildiğini ifade eden Yazoğlu, Kırkpınar’da normal güreş kurallarının ve puanlamanın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Yazoğlu; “Puanlama Kırkpınar’ın o tarihi, efsanevi özüne zarar veriyor inancındayım. Şöyle ki; 40 dakika yağlı güreş kurallarına göre yapılıyor. Daha sonra paça bağlarıyla minder güreşi kuralları başlıyor. Dünyada böyle bir şey yok. Bu asla kabul edilebilir bir şey değildir çünkü Kırkpınar yağlı güreş kurallarında, ‘arkasına dolaştı, 1 puan aldı’ diye bir kural yok ve öyle yenme veya yenişme olayı da yok. Kırkpınar’da yenmenin şartları, oyunları bellidir; kündesini atacak, elleri çift payanda yapacak, tutup kaldıracak, göbeği yıldız görecek. Bakın hep oyun tabirleri de geleneksel. Bunların dışına çıkıldıkça zarar verildiği inancındayım” söylemlerinde bulundu.

“KIRKPINAR’LA İLGİLİ BİR MASTER PLANIMIZ OLMASI LAZIM”

Açıklamalarda bulunan Kırkpınar Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Erkin, Kırkpınar’ın uzun vadede kente önemli katkıları bulunabileceğini belirtirken, Kırkpınar ile ilgili master planı yapılması gerektiğini vurgulayarak yetkililere seslendi. Erkin; “Kırkpınar Edirne’ye uzun vadede çok önemli katkılar sağlayacak bir enstrümandır. Bunun içi doldurulacak çok geniş şansımız var. Çok önemli bir mirastır. Bizim en önemli arzularımızdan birisi, Kırkpınar’ın Edirne’de daha fazla gelişmesi için bir şey yapılması. Yıl boyunca etkinlikler sürsün. Kırkpınar’la ilgili başta Edirne Belediyesi ve Özel İdare bünyesinde birtakım şeyler yapılması gerekiyor. En önemlisi de bizim Kırkpınar’la ilgili bir master planımız olması lazım. Bunu Edirne ili olarak yapmamız gerekiyor ki Kırkpınar’ı gelecek jenerasyona daha iyi anlatıp bırakabilelim” dedi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu