‘Üretici maliyetlere direniyor’

Süt üreticilerin artan maliyetler karşısında adeta mucizevi bir şekilde üretim yaptıklarını dile getiren Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez 1 Temmuz tarihine kadar Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt fiyatını en az 15 lira olarak belirlemesi gerektiğini vurguladı.

SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, USK’nin çiğ süte en son yaklaşık 9 ay önce fiyat verdiğini hatırlatarak, çiğ süt fiyatına zam yapılmamasına tepki gösterdi. Suiçmez; “Ulusal Süt Konseyi bildiğiniz üzere 2022’nin Ekim ayında toplandı en son ve bir fiyat belirledi. Ekim ayından bugüne geldiğimizde yaklaşık neredeyse 9 ay oldu ve halen aynı fiyat var. Bu fiyat da 8.5 lira. Yeni yılda ise Ulusal Süt Konseyi’nin dışında bir fiyat oluşumu oldu piyasalarda ve Ocak ayında 11 liraya kadar çıktı. 11 liraya çıktığı anda market raflarında sanayici bir fiyat belirlemesi yaptı. Ancak bu fiyat belirlemesi 1 ay sürdü ve 1 ay sonra bizim süt fiyatı 10 liraya düştü. Market raflarındaki raflar buna rağmen düşmedi. O belirlenen maliyet üzerinden devam etti. Hatta onunla da kalmadı, o günden bugüne, yani Ocak ayında belirlenen fiyattan bugüne en az yüzde 40-45 zam geldi market raflarındaki ürüne. Bu zammı oradaki market sahipleri kendileri yapmadı. Sanayici de, market de ürüne zam yaptı. Buna rağmen bizim süt o günden bugüne 1 kuruş artış göstermedi. Onlar maliyet hesaplaması yapıyor, biz de maliyet hesaplaması yapıyoruz. Onlar fiyatlara yansıtıyor, biz maalesef fiyatların üzerine bu maliyeti yansıtamıyoruz. Sıkıntının en büyüğü burada” dedi.

USK’nin 3-4 yıldan beri işlevselliğini yitirdiğini belirten Suiçmez; “Ulusal Süt Konseyi zaten yaklaşık 3-4 yıldan beri ciddi bir işlevsel görev yapamıyor. Konseye gıda komitesi bir tavsiye fiyat söylüyor, ‘siz bunu görüşüp bu fiyatı açıklayın’ diyor. Hal böyle olunca Ulusal Süt Konseyi bugün toplansa dahi gıda komitesinden tavsiye fiyatı almadıkça bir fiyat deklare etmesi mümkün değil. Bu böyle gitmez. 10 gün önce de bir açıklama yapmıştım, yine açıklıyorum. Şu anda yaz aylarındayız, eğer bu böyle gidecek diyeceklerse, üreticinin sesine kulak vermemeye devam edilirse, şu anda yaz aylarındayız ve hayvanlar iyi veya kötü meraya gidiyor, biraz daha geçiştiriyorlar, kış aylarına girerken Ağustos ayından sonra var olan inek kesimleri 4’e, 5’e katlanır, hayvan kalmaz. Buna müdahale edilmezse burada hayvan kalmaz. Bu sefer sürekli kısır döngü içerisinde hep ithalat yapılır. Bu kısır döngüyü kıramadığımız zaman 3-5 sene içinde bu hayvanlar yine kesime gidiyor” diye konuştu.

Çiğ süte zam yapılarak fiyatının biran önce en az 15 lira olması gerektiğini ifade eden Suiçmez; “Burada yapılması gereken çok acil, gıda komitesinin çok acil fiyat belirlemesi ya da komiteden çıkacak fiyatı beklemeden sanayici mi toplanır, 1 Temmuz itibariyle sütümüz en az 15 lira olmak zorunda. Şu anda 1 litre sütün maliyeti 12 lirayı geçmiş durumda. Kamuoyunun iyi bilmesi lazım, o marketteki peynire zammı biz yapmıyoruz, yoğurda biz zam yapmıyoruz çünkü biz fiyat belirleyemiyoruz. Bu arada olan üretici ile tüketiciye oluyor. Ben 1 litre sütü 12 liraya mal ediyorum, 10 liraya piyasaya veriyorum. Diyeceksiniz ki; ‘zarar ediyorsan nasıl çalışıyorsun?’, çalışmak zorundayız, biz bunu bir çırpıda bırakamayız” açıklamasını yaptı.

Üreticinin artan maliyetler karşısında direndiğini söyleyen Suiçmez, “Enflasyonun olduğu yerde, maliyetlerin arttığı yere bizim 9 ayda fiyatımızın belirlenmemesi bizim mucizevi üretim yaptığımız anlamına geliyor.  Bu insanlar bu sütü nasıl üretiyor diye durup düşünmeniz gerekir. 9 aydan beri kendi süt fiyatı hiç artmayan ve girdi maliyetleri sürekli artan bir üretici kesiminden bahsediyoruz. Mucizevi şekilde süt üretmeye devam ediyoruz. Biz sadece kazandığımız paranın, emeğimizin karşılığını almak istiyoruz” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu