Trakya Üniversitesi 41 yaşında

Trakya Üniversitesi’nin (TÜ) kuruluşunun 41’inci yılı dolayısıyla, Balkan Kongre Merkezi’nde senato toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda sunum gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, üniversitenin tarihini ve bugünkü durumunu katılımcılara aktardı.

Balkan Kongre Merkezi’nde, Trakya Üniversitesi’nin 41’inci kuruluş yıl dönümü sebebiyle senato toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının başlangıcında Balkan Senfoni Orkestrası tarafından sunulan dinleti beğeni toplarken, TÜ Rektörü Erhan Tabakoğlu, Edirne’nin ve TÜ’nün bölgedeki önemine yönelik sunumu gerçekleştirdi. Yapılan sunumda, TÜ’nün tarihine geniş yer verilirken, üniversitenin bölgede en çok yabancı öğrenci ağırlayan üniversitelerden biri olduğu kaydedildi.

“TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ OLMAYA DOĞRU YÜRÜYOR”

Senato toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rektör Tabakoğlu, TÜ’nün artık yerel değil, dünya üniversitesi olma yönünde ilerlediğini kaydetti ve yaşadığı gururu dile getirdi. Rektör Tabakoğlu; “Geçekten biraz duygusal oldu. Çünkü ben de 1992 yılından bu yana, bizzat içerisinde büyüyerek, tarihine şahitlik ettim. 1982’de 20 Temmuz’da kurulmuş, onun sene-i devriyesinde, bugün senatomuzla beraber ‘Ne yaptık, nasıl gidiyoruz, gelecekte ne yapacağız?’ diye bir değerlendirme yaptık. Aldığımız mesafe gerçekten çok sevindirici, ciddi bir başarı gözüküyor ve bu ivmeyle, bu başarının giderek artacağını da söylemek mümkün. O yüzden mutluyuz, Trakya Üniversitesi bir bölge üniversitesinden, bir balkanlar üniversitesinden, bir dünya üniversitesi olmaya doğru yürüyor. Her anlamda kaliteyi, akreditasyonu özümsemiş, yetişmiş bilim insanlarıyla, şehre ve bölgesine değer katıyor. Biz gururluyuz, nice yaşlara diliyoruz” dedi.

Toplantının ardından Trakya Üniversitesi’nin 41’inci yılına özel pasta, Rektör Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki akademisyenler tarafından kesildi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu