‘Söğütlük Kent Ormanı açılmalıdır’

Söğütlük Doğal Kalsın Platform Sözcüsü Ziya Gökerküçük, Edirne Kent Konseyi binasında basın toplantısı düzenleyerek, Edirne Kent Ormanı’na yapılması planlanan ve mahkeme tarafından durdurma kararı verilen Millet Bahçesi Projesini eleştirdi. Sıcak yaz günlerinin başlamasıyla, insanların kent merkezlerinden ziyade ağaçlık alanları tercih ettiğini belirten Gökerküçük, Söğütlük Ormanı’nın halen kapalı tutulmaması gerektiğini belirtti.

Edirne Kent Konseyi binasında basın toplantısı düzenleyen Söğütlük Doğal Kalsın Platform Sözcüsü Ziya Gökerküçük, sıcak yaz günlerinin başlamasıyla birlikte insanların doğa ile iç içe gelmek istediğini belirtirken, Söğütlük Kent Ormanı’nın açılması gerektiğinin altını çizdi. Gökerküçük; “Son yılların en sıcak yaz günlerini yaşıyoruz ve sıcak ortam kentleri yakıyor. Bu mevsimde doğayla iç içe olunacak en önemli yer Söğütlük ve çevresi iken bu alanın kapalı tutulmasının sorumlusu iktidarın hatalı projesidir. Bu nedenle yıllardır talep ettiğimiz; bakımlı ve güvenli ortam sağlanarak Söğütlük Kent Ormanı’nın açılmasıdır. İlgili kurumların süreci kamudan yana sonlandıracağına inanıyoruz. Söğütlük Ormanını Millet Bahçesine dönüştürmek isteyenler de kentlinin ve hukukun kararlarına saygı duymalıdır. Söğütlük Kent Ormanı’nı Millet Bahçesine dönüştürmek isteyenler; gerçekten kenti seviyor ve kente hizmet etmek istiyorlar ise yeni yerleşim yerine Millet Bahçesi değil Millet Bahçeleri yapılmasına önderlik yapmalıdır. ‘Çimenlerde yuvarlanmak’ elbette güzeldir. Ancak Söğütlük sadece yuvarlanma, serinleme için değil kentin kültürünün geliştiği yerdir. Millet Bahçesi adı ile uygulamaya konulan proje kentin kültürü olan bu alandaki etkinlikleri ve anıları kentlinin yaşamından almıştır” dedi.

“BAKIM VE TEMİZLİĞİN SAĞLANDIĞI BİR SÖĞÜTLÜK İSTİYORUZ”

Geçtiğimiz aylarda yaşanan mahkeme sürecinden de bahseden Gökerküçük, mahkemenin çalışmaları durdurma kararı verdiğini ancak, ilgili kurumlar tarafından yapılan itirazlar sebebiyle sürecin uzadığını ve çalışmaların bundan dolayı devam ettiğini kaydetti. “Mahkeme süreci başladı ve hukuk; Millet Bahçesi Projesini hukuka aykırı bulduğundan süreci durdurdu. İlgili taraflar yani TOKİ, Orman Bakanlığı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı itiraz yaptılar. Süre uzadı, 2023 yazı geldi geçiyor ama Söğütlük kapalı. Kentin duyarlı örgütleri ve kişileri olarak yıllardır Söğütlük Kent Ormanı’ndaki ağaçların bakımının yapılmasını ve alanın temizlenmesini yetkililerden talep ettik. Bunu bilinçli olarak yapmayanlar bakımsızlığını gerekçe gösterip millet bahçesine sarıldılar. Yapılacaklar bellidir. Bakım ve temizliğin sağlandığı bir Söğütlük istiyoruz. Alanın doğal kalmasını ve araç ile girilmemesini istiyoruz. Alandaki doğallığı bozacak gürültü, duman, gibi etkinliklerin olmamasını ve düzenlemenin buna uygun yapılıp kamusal hizmetin sağlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘FORE KAZIKLARIN KALDIRILMASI DOĞRU, ANCAK BURADA HARCANAN PARALARIN HESABI VERİLMELİDİR’

Gökerküçük, daha önceden ormana atılan fore kazıkların kaldırılması durumunu da değerlendirerek; “Söğütlük Kent Ormanı’nın siyasilerin malzemesi olması kente ve doğaya ihanettir. Alan hepimizin bildiği gibi taşkın bölgesidir ve Meriç kıyıları düzenlenirken bu doğallığın bozulmamasına dikkat edilmelidir. Daha önce kentlinin karşı çıkmasına rağmen yapılan ve bu yıl yıkılan fore kazık türü önlemler doğallığı bozmakta idi. Her nedense bu yanlış ve plansız çalışma durduruldu ve bir kesimdeki fore kazıklar kaldırıldı. Bu iyidir ama burada harcanan paraların hesabı verilmelidir. Söğütlük Millet Bahçesi için de yarın telafisi mümkün olmayacak çalışmaların yapılmaması talebimizdir” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu