Sektör temsilcileri vatandaşlarla fuarda buluştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) katkılarıyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve Edirne Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen 23’üncü Edirne Gıda Tarım Hayvancılık ve Sanayi Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Tarımsal ekipmanların, teknolojik aletlerin, traktör ve biçerdöver gibi zirai aletlerin sergilendi fuar, 9 Temmuz tarihine kadar Sarayiçi Er Meydanı’nda vatandaşlar ile buluşmaya devam edecek.

Edirne Gıda Tarım Hayvancılık ve Sanayi Fuarı’nın 23’üncüsün açılışı, Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirildi. Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, çeşitli il ve ilçelerin oda başkanları, yönetim kurulu üyeleri, iş insanları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen fuarın açılış konuşmasını yapan ETSO Başkanı Sezai Irmak, fuarın Kırkpınar’dan ayrı tutulmasının yanlış olduğunu belirtirken, fuara gösterilen ilginin, fuarın doğru yerde olmasından kaynaklandığının altını çizdi. Irmak; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin katkılarıyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Edirne Gıda Tarım Hayvancılık ve Sanayi Fuarı’nın açılışına hoş geldiniz. Bu yıl, ilk görev dönemimizde, 23 yıllık ETSO geleneğine Kırkpınar sahasının içinde yepyeni bir alanda, daha güçlü, daha dinamik bir vizyon kazandırıyoruz. İlimiz Edirne’nin adeta düğünü olan, tüm Türkiye’den ve hatta yurt dışından misafirlerini ağırladığı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Haftası’nda, sektör temsilcilerimizi misafirlerimiz ile buluşturuyoruz. Edirne Belediyesi’nin değerli katkıları ve Kırkpınar’dan aldığımız güç ile bölgemizin tanıtımında önemli bir fonksiyon üstlenen fuarımızın 23’üncü kez kapılarını açıyoruz. Değerli misafirler, biz bu yıl fuarımızı Edirne’nin ayrılmaz kültürü ile birleştirdik. Yepyeni bir yüz kazandırdık. Böylesi özel bir haftada, bu fuarın Kırkpınar’dan ayrılması ve başka bir alanda düzenlenmesi akla mantığa uymazdı zaten. Ve bugün tüm Türkiye’den tutun da Trakya’dan yurtdışından yüzlerce misafirimiz geldi. Bu ilgi karşısında anlıyoruz ki, doğru yerde, doğru mekanda, doğru zamanda, doğru kişilerle bir aradayız” dedi.

“TARIM VE HUBUBAT SEKTÖRÜNDE, EDİRNE İLİ TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİF ŞEHRİDİR”

Edirne’nin tarım sektöründeki öneminden bahseden Irmak, fuarda emeği geçen iş insanlarına, kurum ve kuruluşlara da teşekkürlerini sundu. Irmak; “Sektörlerimize baktığımızda, fuarlarımıza da ismini veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Edirne ekonomisinin en önde gelen sektörleri arasındadır. Özellikle tarım ve hububat sektöründe, Edirne ili Türkiye’nin lokomotif şehridir. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimizdeki fuarcılığı geliştirmek adına taraflarla aynı masada bir araya gelip konuyu tüm boyutlarıyla ele almaya hazır olduğumuzu, bu doğrultuda sizlerden gelecek her türlü iyileştirme ve geliştirme önerisine açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu konuda siz değerli iş dünyası ile aynı safta, yan yana durduğumuzu, ekonomimizde bir taşın üstüne bir taş daha koyma amacı taşıyan her türlü gayretli çabanın arkasında olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Bu düşüncelerle, başta bu fuarın gerçekleştirilmesinde iş birliğini esirgemeyen Edirne Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlara, organizasyonun gerçekleştirilmesinde görev üstlenen Renkli Fuarcılığa ve katkı veren herkese, ayrıca fuara katılım gösteren tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. İlimiz açısından kazanımları yüksek, yararlı ve hayırlı bir fuar olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

“BU FUAR İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA DÜZENLİ BİR ALAN MEYDANA GETİRECEĞİZ”

Açılışta konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarımın önemini Pandemi döneminden örnek vererek açıklarken, önümüzdeki yıl yapılacak olan fuarın daha derli toplu ve güzel olacağını kaydetti. Gürkan; “Edirne bir başkent. Başkent olma özelliği ile de birçok ilkin, birçok başlangıcın ve tarihimizde yer alan birçok özelliğin de ilk yapıldığı, ilk ortaya çıktığı, ilk başladığı bir kent Edirne. Bursa’nın oğlu, İstanbul’un babası. Diğer taraftan yine 6 yıl önce aramızdan ayrılan Edirne tarihçisi rahmetli Ratip Kazancıgil hocamızın ifadesi ile de ‘Dünya tarihinden Osmanlı tarihini çıkarırsanız Dünya tarihi kalmaz. Osmanlı tarihinden de Edirne tarihini çıkarırsınız Osmanlı tarihi kalmaz’ diyordu. İşte bugün böyle bir kentteyiz. Edirne bir turizm kenti, bir tarih kenti ama karınlar doymadan bunların hiçbirini gerçekleştirmek mümkün değil. O yüzden tarım yaşamsal, tarım vazgeçilmez, tarım önceliklidir. Yakın zamanda atlattığımız Pandemi, bize sağlıklı gıdanın ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu yaşaya yaşaya öğretti. O yüzden tarıma çok önem veriyoruz, Edirne Belediye Başkanı olarak şunun sözünü veriyorum; önümüzdeki yıl özellikle Tarım Fuarımız için Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı bizim de naçizane güzel katkılarımızın olduğu bu fuar için önümüzdeki yıl daha düzenli bir alan meydana getireceğiz. Bir projesini yapacağız. Hem projelendirme kısmına hem de onların da görüşlerini alarak düzenleme kısmını Edirne Belediyesi olarak biz üstleneceğiz. Biz gerçekleştireceğiz. Tabi Ticaret ve Sanayi Odamızın rehberliğinde, onların başkanlığında 24. Tarım Fuarımızı 2024 yılında hem Kırkpınar’a hem Edirne’mize hem de kıymetli çiftçilerimize yakışır bir güzellikte tekrar yapacağız” diye konuştu.

Açılışın ardından protokol üyeleri, fuar alanını gezerek tarım aletlerini inceledi. Sarayiçi Er Meydanı’nda bulunan 9 Temmuz Pazar günü sona erecek. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu