Saiji’nin kurduğu festival 9 yaşında

Avrupa’nın en büyük Balkan temalı film festivali olarak kabul edilen ve Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda Öğretim Üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Sali Saliji tarafından kurulan Balkan Panorama Film Festivali’nin dokuzuncusu İzmir’de düzenlendi. Balkan Panorama Film Festivali’nin resmi yarışma ve gösterim programında yer alan filmlerin gösterimleri Suat Taşer Kültür Merkezi, Çatı Bostanlı, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi, Çarşı Kültür ve Sanat Merkezi ile İzmir Sanat’ta gerçekleştirildi.

Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda Öğretim Üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Sali Saliji tarafından kurulan ve 2015 yılından bu yana İzmir’de düzenlenen festivalde bir hafta boyunca yaklaşık 200 seansta 100’ün üzerinde film gösterildi.

Festivalde Türkiye ve Balkan yapımı uzun metraj ve kısa metraj kurmaca, belgesel ve animasyon filmler gösterilmekle birlikte; ulusal ve uluslararası olmak üzere 12 dalda festivalin sembolü olan Sarı Şemsiye ödülü, Ulusal ve uluslararası kategorilerde ‘En İyi Uzun Metraj Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kısa Metraj Film’ ve ‘Dario Moreno En İyi Uzun Metraj Film’ ile ‘Süslü Şemsiye En İyi Uzun Metraj Film’ kategorilerinde verildi. Festivale konuk ülke olarak Kuzey Makedonya, konuk sinema okulları olarak ise Konya Selçuk Üniversitesi ve Saraybosna Üniversitesi Sahne Sanatları Akademisi katıldı.

Festivalin danışma kurulunda Oscar ödüllü Macar yönetmen, senarist, yapımcı Istvan Szabo; dünyaca ünlü Hırvat aktör Rade Serbedzija; Türk sinema oyuncusu, Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; Sırp oyuncu, yönetmen ve yapımcı Lazar Ristovski; Hırvat oyuncu İgor Galo bulunuyor. Türk sinemasının önemli isimlerinden geçen yıl vefat eden oyuncu Rıza Akın, Karadağlı aktör Petar Božović ise festivalin onur konuğu oldu. İki ismin başrol olarak yer aldığı ‘Rıza’ ile ‘Nikola Tesla’nın Sırları’ filmleri festival kapsamında gösterildi.

Festival sayesinde İzmirli sinema severleri, Balkan sinemasıyla buluşturmaktan büyük bir keyif aldığını belirten Festival Kurucusu ve Direktörü Doç. Dr. Sali Saliji “Kısa zaman içerisinde festivalin, bir Balkan göçmen kenti sayılan İzmir’in gözde ilçesi Karşıyaka ile özdeşleşeceğinden ve halk tarafından büyük bir beğeni toplayacağından kuşkum yoktur” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu