‘Rakamlar çiftçinin aleyhine’

Edirne Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu Üyesi ve Ziraat Mühendisi Erdoğan Yanılmaz, buğday ve arpanın açıklanan üretici alım fiyatını değerlendirdi. Yanılmaz, açıklanan rakamların çiftçinin aleyhine bir rakam olduğunu belirterek çiftçinin geçen yıla göre daha kötü bir sezon yaşayacağını dile getirdi.

Buğday ve arpanın açıklanan üretici alım fiyatını değerlendiren Edirne Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu Üyesi ve Ziraat Mühendisi Erdoğan Yanılmaz, çiftçinin geçen yıla göre daha kötü bir sezon yaşayacağını ifade ederek; “Açıklanan fiyatlar çiftçinin aleyhine bir rakam oldu. Ekmeklik buğdayda 8 bin 250 lira + 1000 lira beklentilerin çok altında kaldı. Bizim Edirne Kent Konseyi Tarım Grubu olarak beklentimiz 11 bin lira + 1500 lira destekleme primi olaraktı. Şu anda açıklanan fiyatlar beklentilerimizin çok altında kaldı. Çiftçi geçen yıla göre daha da kötü bir sezon yaşayacak. Zaten yurtdışından gelen buğday bütün yıl boyunca Türkiye’ye girdi. Devlet sanayiciye 4,5 liradan buğday vermeye devam ediyor. Amaç burada halkı düşük maliyetli un ile halka ekmek üretmek. Hükümet böyle bir politika izliyor. Maalesef çiftçi burada perişan oluyor” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARIN AYLIK BAZDA OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) tek yaptığı değişikliğin 1000 lira destekleme priminin özel sektöre ürünün satan çiftçinin faydalanması olduğunu kaydeden Yanılmaz; “Şu anda Trakya’da hasat sezonu başlamadı fakat yakın bir tarihte başlasa bile toprak mahsullerinin piyasaya hızlı bir şekilde girip de alım yapacağını biz düşünmüyoruz. Bizim beklentimiz tüm yıl boyunca toprak mahsullerinin alım yapması yönünde. Fakat bunu Toprak Mahsulleri Ofisi gerçekleştirir mi o konuda bilgimiz yok. Biz tamamen fiyatların aylık bazda olmasını temenni ediyoruz. Bu sene TMO’nun tek yaptığı değişiklik 1000 lira destekleme priminin özel sektöre ürünün satan çiftçide faydalanacak. Tek yapılan değişiklik bu oldu” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu