Ragbi günlükleri 155

14 Mart’ta, Sayın Murat Pazan’ın istifasıyla başlayan Türkiye Ragbi Federasyonu seçim süreci, 8 Haziran Perşembe günü yapılan Olağanüstü Genel Kurul ile noktalandı. İki adayın yarıştığı, zaman zaman seslerin yükseldiği Olağanüstü Genel Kurul’u, Ankara’da, yerinde takip ettim. 155. yazımızda, izlenimlerimi aktaracağım.

                Seçim süreci boyunca, birçok isim başkan aday adaylığı için gündeme geldi ve bu isimleri, önceki yazılarımda belirtmiştim. Bu aday adayları arasında iki kişi vardı ki seçimin öne çıkan, adaylığı garanti görülen isimleriydi. Sayın Nahit Şahin ve Sayın Murat Kapki’nin isimleri, birçok platformada aday olarak dillendiriliyor, beklentiler bu yönde oluşturuluyordu. Ancak 29 Mayıs Pazartesi günü adaylar kesinleştiğinde, adaylığı kesinleşen iki isimden biri Sayın Nahit Şahin iken; diğer isim, bu süreçte hiç renk vermeyen, başka bir isme odaklanılmasını sağlayan ve çalışmalarını bu şekilde yapan Sayın Murat Pazan oldu. Seçim öncesinde Sayın Nahit Şahin’in siz okuyucularımıza ulaşmasını sağlamışken, aynı teklifi Sayın Pazan’a da yapmıştım. Kendisi, adaylığının henüz kesinleşmediğini söyleyerek, teklifimi üç kez ileri bir tarihe erteledi. Nihayetinde, adaylığını iletişim araçları aracılığıyla ilan etmeden tamamladı.

                8 Haziran sabahı, saat 8.30 gibi Olağanüstü Genel Kurul’un yapılacağı salondaydım. İstanbul yolundaki lüks bir otelde gerçekleşti toplantı. Yapılan hazırlıkları gördüğümde aklımda gelen ilk soru, bu giderleri kimin karşıladığıydı. Federasyonumuzun kasasının boş olduğunu, her yıl borcuna borç eklediğini, kulüplerimizin harcırahlarının ödenmediğini biliyorduk. Bu toplantıda açıklanan denetim raporlarında da net sayıları öğrendik, ilerleyen bölümlerde bahsedeceğim. Öğrendik ki Sayın Pazan’ın milletvekilliği ideali için istifa ederek başlattığı Olağanüstü Genel Kurul sürecinde, yeniden aday olarak başkanlığa yarışmasının maliyeti, Türkiye Ragbi Federasyonu’nun kasasından çıkıyormuş.

                Genel Kurul’a dönecek olursam, bekleme salonuna girdiğimde, tek adaylı bir seçim havası sezdim. Başkan adaylarından Sayın Nahit Şahin’in afişleri ve kendisini tanıtan el broşürleri hemen gözünüze çarpıyordu. Diğer aday Sayın Murat Pazan’ın adaylığına dair herhangi bir fiziksel belirti gözlemleyemedim. Saat 10’da kayıtların tamamlanmasının ardından, 10.30’da Olağanüstü Genel Kurul açıldı. TRT Spor Spikeri Sayın Murat Çimen’in konuşmasıyla başlayan Genel Kurul’da, Başkanlık Divanı’nın seçimi ortak önerge ve oy birliğiyle yapıldı. Başkanlık Divanı’nın belirlenmesiyle gündem maddeleri, kaldır el indir el şeklinde hızlıca geçildi. Bu hızlıca geçilen maddeler içerisinde faaliyet ve denetim raporlarının okunması, görüşülmesi ve ibrası da vardı. Raporları okuma işi de bir önergeyle çözülmüş, süreç hızlandırılmıştı. Delegelere dağıtılan kitapçıklardaki denetim raporlarından öğreniyoruz ki Türkiye Ragbi Federasyonu’nun toplam gider fazlası 4.318.344,99 TL imiş. Her geçen dönemde, artan bir gider fazlası vermiş Federasyonumuz.

                Gündem maddelerinde sıra, başkan adaylarının yapacakları konuşmalara gelmiş ve çekilen kura ile konuşma sırası belirlenmişti. İlk konuşmayı yapmak üzere Sayın Murat Pazan kürsüye geldi. Federayon çatısı altındaki dört branş için de geceli gündüzlü çalıştığını ifade eden Sayın Pazan, kaliteli yöneticilerle ne yapılması gerektiyse yapıldığının altını çizdi. Konuşmasında, ”Neden Nahit Şahin’i desteklemedin?” sorusuna(153. yazımızda bunun cevabı mevcuttur) değinen Murat Pazan, adaylık sürecini de anlattı. Yönetim kurulu tarafından geçici başkan olarak seçilen Sayın Murat Kapki’nin kendisini arayarak aday olmasını istediğini, tüm maddi gücüyle arkasında olacağını belirttiğini ifade etti. Sayın Nahit Şahin’in bu federasyonu çekirdek ailesiyle mi yoksa bu camiaya gönül vermişlerle mi yöneteceğini sordu. Çocuğu milli takıma seçilmediğinde asbaşkanı telefonla arayarak, beyzbol sopasıyla federasyon binasını basma tehdidinde bulunduğu; oğlu milli takıma seçilmediğinde benzer olayların yaşanıp yaşanmayacağı; antrenör ve yöneticilerin güvende olup olmayacağı diğer sorularıydı. Bu konuşmalar üzerine salonda sesler yükseldi ve karşılıklı atışmalar yaşandı. Nahit Şahin’in, Kızılcahamam’da yapımı durmuş olan federasyon tesisleri hakkındaki beyanlarını yalanlayan Pazan, sadece proje aşamasında beraber olduklarını belirtti.

                Konuşma sırası diğer aday Sayın Nahit Şahin’e geldiğinde, Sayın Şahin konuşmasına, Sayın Murat Pazan’ın iddialarını yalanlayarak başladı. Oğlunun MLB(Amerikan Ulusal Beyzbol Ligi) tarafından takip edilen bir sporcu olduğunu, bu konuda federasyona elektronik posta geldiğini, asbaşkan Filiz Turgut’u tehdit etmediğini, asbaşkan Bülent Güler’in bu duruma şahit olduğunu anlattı. Adaylığın kesinleşmesi için bakanlığa verilen destek mektuplarının, Sayın Pazan’ın belirttiği gibi(Murat Kapki 117, Nahit Şahin 28) olmadığını, rakamlarının doğrusunun Nahit Şahin 29, Murat Pazan 25 şeklinde olduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında vaatlerini sıralayan Nahit Şahin, branşların gelişimi için tüm kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör ile iş birlikleri yapılacağını; milli takım kamplarına katılan sporcu ve antrenörlerin kanuni harcırahlarını ödeyeceklerini; sözleşmeli antrenör alımları ve EYS antrenör alımlarının devamı için çalışacaklarını; kulüplerin bireysel olarak yapacakları sponsorluk anlaşmalarına destek olacaklarını; antrenörleri, yurtdışı eğitim seminerlerine göndereceklerini ve bu seminerlerin ülkemizde de yapılmasını sağlayacaklarını; her sezon sonunda, tüm camianın katılımı ile değerlendirme ve gelişim toplantıları yapacaklarını; kulüplere sportif malzeme yardımı yapılacağını; başta millilikten atanan öğretmenlerimiz olmak üzere, camianın hukuki işleri için federasyon avukatlarının görevlendirileceğini; ödenmemiş tüm müsabaka ücretlerinin ödeneceğini; yapımı yarım kalan Kızılcahamam’daki tesisin tamamlanacağını; federasyon turnuvalarının, ulaşımı kolay, seyircinin ulaşabileceği şehir merkezlerinde yapılacağını; kalıcı federasyon hizmet binasının tahsisi için çalışılacağını; liglere başvuruda istenen katılım ücretlerinin kaldırılacağını; tag ragbi, flag futbol, 15’li ragbi kadın liginin 2024 sezonunda faaliyetler arasına gireceğini; eletronik müsabaka sisteminin devreye sokularak, maç sonunda tüm istatistiklere ulaşılabileceğini ve milli takımlara oyuncu seçiminde yaşanan belirsizliklerin sona ereceğini; millilik belgelerinden ücret alınmayacağını; milli takımlardaki sporcuların müsabakaya giderken ödediği pasaport-defter ücretlerini federasyonun karşılayacağı; antrenörlük vize ücretlerinin kaldırılacağı; görevlendirmelerde liyakatin esas alınacağı belirterek vaatlerini sıraladı.

                Sayın Nahit Şahin’in konuşmasının ardından tekrardan söz isteyen başkan adayı Sayın Murat Pazan’ın talebi, divan başkanı tarafından geri çevrildi. Kendisine konuşma izni verildiği takdirde, diğer aday Nahit Şahin’in de söz isteyeceğini ve işin, karşılıklı atışma olarak uzayıp gidebileceğini belirtti.

Divan başkanlığı tarafından adayların listeleri talep edildi ve genel kurula okundu. Sayın Murat Pazan’ın mavi listesindeki yönetim kurulu asil adayları: Murat Pazan, Rıfat Özer, Mehmet Yıldız, Bülent Güler, Filiz Turgut, İsmail Can, Davut Yavuz, Ali Osman Baş, Abdulkadir Çetin, Seniha Dolu, Evre Baltalı.

Sayın Nahit Şahin’in beyaz listesindeki yönetim kurulu asil adayları: Nahit Şahin, Şefik Aygöl, Abdulkadir Aydoğan, Selçuk Görgülü, Tolga Ataş, Ayhan Ayhan, Engin Kömürcü, Zafer Dikencik, Hüseyin Kuriş, Niyazi Özçelik, Hamza Taş.

                Bu sırada, adaylardan Nahit Şahin’in yönetim kurulu listesine bir isim eksik yazılması, denetleme kurulu listesinde de eksik bir GSB temsilci kontenjanı bırakılması diğer aday ve destekçilerinden yoğun itiraz aldı. Divan başkanlığı ve başkan adayı Murat Pazan arasında uzayan tartışmaya, salonda bakanlığı temsilen gözlemci olarak bulunan Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın Fatih Uysal müdahale etmek durumunda kaldı. Kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Sayın Uysal, benzer durumların başka federasyonların seçimlerinde de yaşandığını örneklerle anlatarak, seçime geçilmesini istedi. Bu konuşmanın ardından başlayan oylamanın, saat 17.00’a kadar devam edeceği ilan edildi.

                Oy kullanma süresi boyunca, Murat Pazan cephesinin itirazlarının Divan Başkanlığı’na devam ettiğini gördük. İtirazları reddedilen Sayın Pazan ve ekibinin, süreci mahkemeye taşımaya dair söylemlerine de şahit olduk.

                Oy kullanacak delege kalmaması üzerine, iki başkan adayı ortak bir önergeyle sandıkların açılmasını istedi. Divan başkanı, açılış saatini ilan ettiğini söyleyerek önergeyi dikkate almak istemese de sonradan genel kurulda bir oylama yaparak, sandıkların açılış saatini 16.25 olarak tekrardan ilan etti.

                Sandıkların açılmasıyla birlikte, 170 delegeden 143’ünün oy kullandığı anlaşıldı. 70 oy kullanılan 1 nolu sandıktan Sayın Nahit Şahin’e 37, Sayın Murat Pazan’a ise 33 oy çıktı. 73 oy kullanılan 2 nolu sandıkta bir oy geçersiz sayılırken, seçimin sonucu, sayılan oyların ardından netleşti. Murat Pazan, bu sandıktan da 33 oy alırken; Nahit Şahin, aldığı 39 oyla bu sandıkta da Sayın Pazan’ı geride bıraktı. Murat Pazan cephesinin yoğun itirazları altında, toplamda aldığı 76 oyla, Türkiye Ragbi Federasyonu’nun yeni Başkanı Sayın Nahit Şahin oldu. Sonucun kesinleşmesiyle, yeni başkan Sayın Nahit Şahin, Murat Pazan’ın elini sıkarak kürsüye çıktı ve teşekkür konuşması yaptı. Sayın Şahin konuşmasında, ”Bugün burada kaybeden yok. Burada, sadece bir bayrak değişimi var. Oy veren, vermeyen herkese çok teşekkür ediyorum. Sadece bana oy verenlerin değil, herkesin başkanı olacağıma söz veriyorum.” dedi.

                Zaman zaman seslerin yükseldiği, gerilimin arttığı, ikili kulis konuşmalarının hiç bitmediği bir Olağanüstü Genel Kurul geride kaldı. Seçim sonucunda, 2017 yılından beridir Murat Pazan’ın taşıdığı bayrak, Nahit Şahin’e geçti. Göreve gelen yönetimin önünde, Olağan Genel Kurul’a kadar bir buçuk yıllık bir süre var. Önlerinde duran, çözülmesi elzem problemlerin halledilmesindeki başarıları, girecekleri bir sonraki seçimin şekillenmesinde önemli pay sahibi olacak. Sayın Nahit Şahin’in seçim konuşmasında belirttiği vaatlerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin takipçisi olacağız. Sayın Murat Pazan’a emekleri için teşekkür ediyor, Sayın Nahit Şahin ve yönetimine de başarılar diliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu