Olgunlaşma Enstitüsü Satış Mağazası açıldı

Edirne Olgunlaşma Enstitüsü Satış Mağazasının açılışı gerçekleştirildi. Toplam 276 ürünün bulunduğu mağazanın açılışını yapan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Edirneliler olarak burada üretilen ürünlerin fark edilmesi gerektiğini belirterek mağazanın Edirne’ye ve Türkiye’ye hayırlı olması temennilerini iletti.

Mağazanın açılışında açıklamalarda bulunan Vali Kırbıyık, Olgunlaşma Enstitüsünün her geçen gün bu şehirde ciddi farklılıklar oluşturacağını söyledi. Kırbıyık; “Olgunlaşma Enstitüsü 28 ilde bulunuyor. Biz aslında yeni hayata geçmiş olgunlaşma enstitüsüne sahip bir iliz. Bir asır boyunca Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik etmiş bir şehirde bulunuyoruz. Onun ötesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birçok dinin burada ibadethaneleriyle, gelenekleriyle var olmuş bir şehirde bulunuyoruz. Ama sadece bu mirası sadece tüketen değil bu mirası geliştiren, yeni yöntemlerle üreten ve bu ürettiğini de Türkiye’nin diğer şehirleriyle paylaşabilmek çok önemli. Bu noktada Olgunlaşma Enstitüsü uzman bir kuruluş konumunda. Çok güzel bir başlangıç yaptılar iyi de ilerliyorlar. İnşallah bu motivasyonlarıyla bu gayretleriyle ilimize, bölgemizin kültürlerine çok önemli katkılar sunacaklarını değerlendiriyorum. Bu mağazanın ortaya çıkmasında emek sarf eden kuruluşlarımız oldu. Elbette bir tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve il müdürlüğümüz var. Onlara çok teşekkür ediyoruz bu imkânı onlar tahsis ettiler. Bir tarafında da belediyemiz var onlara da teşekkür ediyorum. Bir tarafında il milli eğitim müdürlüğümüz var onlara da teşekkür ediyoruz. Edirneliler olarak burada üretilecek ürünlerin önce bizim tarafımızdan fark edilmesi lazım. Şehrimiz açısından önemli bir günde olduğumuzu düşünüyorum. Olgunlaşma Enstitümüzün her geçen gün bu şehirde çok daha ciddi farkındalıklar oluşturacağını değerlendiriyorum. Bu duygu ve düşüncelerle açacağımız mağazamızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ASILLARINI KORUYARAK YENİ ÜRÜNLER HAZIRLAYAN BİR ENSTİTÜDÜR”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı da mağaza açılışında açıklamalarda bulundu. Arpacı, Olgunlaşma Enstitüsünün asıllarını koruyarak yeni ürünler hazırlayan bir enstitü olduğunu ifade etti. Arpacı; “Tarihi ve kültürel mirasıyla 100 yıla yakın başkentlik yapan serhad şehrimiz Edirne’de, olgunlaşma enstitüsü Milli Eğitim Bakanlığımızın onaylarıyla 23 haziran 2022 tarihinde açılmış olup Deveci Han Kültür Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir. Edirne Olgunlaşma Enstitüsü kültürümüze ait en güzel örnekleri araştıran, asıllarını koruyarak yeni ürünler hazırlayan bir enstitüdür” dedi. Damla Göç

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu