Milli Eğitim’e geçersiz not

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu, yaptıkları basın açıklamasında 2022-2023 eğitim öğretim yılını değerlendirdiler. Edirne Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu üyesi Ayhan Fırtına, yaptığı açıklamada, devamsızlık, ulaşım, beslenme, güvenlik sorunlarına değindi. Ayrıca Fırtına, Edirne’de yeni okulların yapılacağına dair söz verildiğini fakat okulların hala yapılmadığını hatırlatarak, “Haziran 2022 yılında AK Parti Edirne İl Başkanı Sayın Belgin İba kentimize yeni bir fen lisesi yapılacağının, Şubat 2023’te de İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Önder Arpacı yeni yerleşim bölgesine ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç yeni okulun açılacağının müjdesini vermişlerdir. Ancak bu konuda henüz hiçbir adım atılmamıştır” dedi. Açıklama yapan eğitimciler, Milli Eğitim’e 2022-2023 eğitim öğretim yılı için geçersiz not verdiklerini açıkladılar.

2022-2023 eğitim öğretim yılını değerlendiren Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda konuşan Edirne Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu üyesi Ayhan Fırtına; “Genel olarak bakıldığında Kentimizde 2 temel sorunla karşı karşıyayız. Okulların fiziksel yeterlilik ve nitelikleri ile özellikle dezavantajlı bölgelerdeki okul terk ve devamsızlıkları. Çalışma grubu olarak bu sene içerisinde gerek tek tek kurumlar olarak gerekse çalışma grubu olarak bu konuların sürekli takipçisi olduk. Yeni yerleşim bölgesindeki okul mevcutlarımızda hissedilen yoğunluğun önümüzdeki yıllarda daha da artacağı düşünülmektedir. Bu okullarımızdaki laboratuar, müzik sınıfı gibi sosyal ve bilimsel becerilerin gelişimini sağlayacak alanlar kapatılmış ve dersliğe dönüştürülmüştür. Okul öncesi eğitime önem vereceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı okul açmak yerine Edirne’de okulların bahçelerine konteyner sınıflar kurmuş deprem bölgesini anımsatan bir görüntü ve işlevsellikle çocuklarımıza eğitim verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca talep edilen ücretler özel okulları aratmayacak bir boyuttadır” dedi.

SÖZ VAR OKUL YOK

Yeni okulların açılacağına dair verilen sözleri hatırlatan Fırtına; “Haziran 2022 yılında AK Parti Edirne İl Başkanı Sayın Belgin İba kentimize yeni bir fen lisesi yapılacağının, Şubat 2023’te de İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Önder Arpacı yeni yerleşim bölgesine ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç yeni okulun açılacağının müjdesini vermişlerdir. Ancak bu konuda henüz hiçbir adım atılmamıştır” diye konuştu.

Depreme dayanıksız okul ve pansiyonlara da değinen Fırtına; “Depreme dayanıksız olduğu için yıkılan iki okulumuzun yeniden eğitim öğretime kazandırılmasını talep ediyoruz. Okulların bir kısmıyla ilgili açık yanıtlarla dayanıklı ve güvenli oluşundan emin olduk, ancak bazı okullarla ilgili üstü örtülü ve bizleri tatmin etmeyen cevaplarla karşılaştık” açıklamasını yaptı.

“ÇOCUKLARIN ÜCRETSİZ TAŞIMA VE ÖĞLE YEMEĞİ HAKKI GASP EDİLDİ”

Edirne’de taşıma sorununu dile getiren Fırtına, Belediye tarafından saate bağlı hiçbir köy minibüsünün hizmet vermediğini hatırlattı. Fırtına; “Taşımalı eğitimde bu sene de servisler ve öğle yemekleriyle ilgili bazı sıkıntılar yaşanmıştır. Araçların geç gelmesi, farklı plaka ve şoförlerin öğrenciyi alması, ihalede 3 araca ödeme yapılırken 2 aracın taşıma yapması gibi. Liselerde her köye hizmet götürülememe nedeni ise Edirne Belediyesi’nin saate bağlı hiçbir köy minibüsünün olmadığı halde denetleme eksikliği nedeniyle bu bilgiyi hatalı olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermesinden kaynaklanmaktadır. Uyarılara rağmen bu hata telafi edilmemiş, çocukların hakkı olan ücretsiz taşıma ve öğle yemeği hakkı gasp edilmiştir” şeklinde konuştu.

OKULLARDAKİ İÇİLEBİLİR SU SORUNUNU ÇÖZÜLDÜ

Su arıtmaları için Valiliğe teşekkür eden Fırtına; “Edirne Valiliği ülkemizde ilk ve tek örneğini başarmış arıtmalı su sebillerini koyarak okullardaki içilebilir su sorununu çözmüştür. Yetkililerden isteğimiz düzenli olarak filtre kontrollerinin ve bakımlarının yapılması ve devamlılığının sağlanabilmesidir” ifadelerini kullandı.

ÇEDES Projesi (Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum)’ne karşı olduklarını vurgulayan Fırtına; “ÇEDES projesi kapsamında Eskişehir ve İzmir’de 842 okula “manevi danışman” adı altında imam, müezzin ve vaiz gibi din hizmetlerinde çalışan kişilerin atanmasına, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılmasına sessiz kalmamız mümkün değildir. Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak bu uygulamadan derhal vaz geçilmesini, ne ülkemizde ne de ilimizde bu gerici ve çağdışı eğitim anlayışına izin vermeyeceğimizi bildiririz” açıklamasını yaptı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan eğitimciler, Milli Eğitim’e 2022-2023 eğitim öğretim yılında geçersiz not verdiklerini belirttiler. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu