Kirada yüzde 25 zam sınırı uzatılacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira artışına getirilen yüzde 25 zam sınırının uzatılacağını duyurdu. Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, yüzde 25’lik zam sınırının, kira ile geçinen mülk sahipleri için zorlayıcı olacağını vurguladı.

Bakan Tunç yüzde 25 zam sınırının uzatılacağını kaydederek, “Üzerinde çalışıyoruz, düzenleme uzatılacak. 1 Temmuz’a yetişmezse geriye dönük işletilecek” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN ŞİKAYETLERİ TAKİP EDİYORUZ”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından konuya ilişkin, “Vatandaşlarımızın kiralarla ilgili olarak bize ilettikleri bütün şikayetleri yakından takip ediyoruz. Bu konudaki mücadelemizi ivmesini artırıp etkisini genişleterek devam ettireceğiz” sözlerini kullandı.

“HEM EV SAHİPLERİ İÇİN HEM KİRACILAR İÇİN SIKINTILI BİR DURUM”

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker de açıklamalarda bulunarak yüzde 25’lik kira zammı sınırının uzatılmasını değerlendirdi. Çeker, zam sınırının ev kirası ile geçinen mülk sahibi vatandaşları kötü etkilediğinin de altını çizdi. Çeker; “Bunu eski sisteme getirilmeye çalışıyorlardı ancak, yüzde 25 zammı uzatıldı. Kiralardaki yüzde 25’lik kısıtlama, bazı kesimlerdeki vatandaşları çok mağdur ediyor. Çünkü fiyatlarda çok büyük artışlar var, her malda artış var. Elinde 1-2 dairesi olup da kira ile geçinen vatandaşlarımız da var. Bir taraftan kira artışı yüzde 25, bir taraftan da diğer ürünlerde yüzde 100’ün üzerinde zam var. Böyle olunca konut sahipleri de zora giriyor. Sonra konut sahipleri, kira fiyatında fazla artış talebinde bulunuyor. Bu artış taleplerine kiracılar uymak istemiyor, mahkemelere intikal ediyorlar. Şu an da mahkemeler dolmuş vaziyette, epey bir sıra var, çözülme süresi de neredeyse 1 yıla dayanıyor. Bundan dolayı vatandaşı yine sıkıntılı günler bekliyor. Hem ev sahipleri için hem kiracılar için sıkıntılı bir durum. Piyasadaki enflasyon oranı sabit olsa, fiyat artışları sabit olsa, hiç kimse yüzde 25’e ses çıkarmayacak. Ancak piyasalardaki fiyat artışlarına bir türlü engel olamıyorlar. En son benzine ve mazota yeniden zam geldi. Dolar da sürekli artıyor, inşaat maliyetleri de sürekli yükseliyor” dedi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu