İYİ’lerden ekonomiye eleştiri

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, parti binasında basın toplantısı düzenleyerek ekonomide yaşanan gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. 81 ilde ortak basın açıklaması yapıldığını belirten Engin, yapılan zamların sebebinin AK Parti iktidarının yanlış ekonomi politikaları sebebiyle yapıldığını ifade etti. Engin vergi artışlarının da vatandaşları yoksullaştırdığının altını çizdi.

Parti binasında basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, ülkenin ekonomisini değerlendirdi. Yapılan toplantıya İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, İYİ Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Bilen ve partililer de katılım sağladı. Son zamanlarda süregelen zamların AK Parti iktidarının yanlış politikalarının sonucu olduğunu belirten Engin; “AKP iktidarının yanlış ekonomi programı ve politikaları sonrası millet olarak yeni bir zam dalgasıyla karşı karşıyayız. Uzun yıllar boyunca uygulanan hatalı politikalar sonucunda, seçim sürecinde atılan sloganlarla popülist vaatlere karşı rasyonel bir zeminin varlığından söz edebilmek mümkün değil. Bunun yerine, bütün faturayı dar gelirliye kesen, vatandaşın cebindeki son kuruşa da el atan bir yoksullaştırma politikasının sert bir şekilde uygulandığı görülmektedir. Üstelik AKP iktidarı dar bir kesime bankacılık sistemi üzerinden kepçe ile rant dağıtırken, toplumun geniş kesimlerinden kaşıkla bu parayı toplamaktadır. Sabundan, kitaptan, çocuk bezinden ek vergi alınıyor ancak servetten elde edilen kazançtan vergi alınmamaktadır” dedi.

“İKTİDARIN BU ÜLKEYE ZAMLARDAN VE YOKSULLUKTAN BAŞKA VERECEK HİÇBİR ŞEYİ KALMAMIŞTIR”

Vatandaşa kemer sıkma tavsiye edilirken; küçük, yandaş ve ranta dayanan bir kesimin zenginleşmesine hiçbir kemer dayanmamaktadır. AKP iktidarının bu ülkeye zamlardan ve yoksulluktan başka verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bugün Türkiye’de adı konmamış bir IMF programı uygulanmaktadır. Yıllarca geçmiş iktidarları aynı konuda eleştiren AKP iktidarının, bugün IMF reçetelerini savunduğu, uyguladığı ve en adaletsiz vergi olan enflasyon vergisiyle milletin cebinde bir şey kalmayıncaya kadar bu düzeni sürdüreceği anlaşılmaktadır. Memura ve emekliye yapılan cüzi zammın birkaç hafta içinde eriyip gitmesi bir yana, son olarak uygulanan akaryakıttaki ÖTV oranlarına yapılan zamla birlikte milletimiz derin bir yoksulluk çukuruna gömülmek istenmektedir. İki ay önce, seçimin arifesinde 19,58 lira olan ABD doları bugün 26,90 liraya gelmiştir. Yine iki ay önce, seçimlerin arifesinde benzinin litre fiyatı 21,14 lirayken bugün litre fiyatı 35,90 lira olmuş ve iki ay içindeki artış oranı yüzde 70’i bulmuştur. Bu düzenin dünyada başka bir örneği yoktur” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu