‘İnşaat sektörü zor durumda’

Gün geçtikçe artmaya devam eden maliyetler karşısında inşaat sektörünün zorlandığını söyleyen Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Tezcan Liznak, konut fiyatlara maliyet zamlarını ekleyemediklerini ifade etti. Liznak, konut satış fiyatlarını yükselttikçe satışın düştüğünü belirterek, çözümün artış fiyatlarını arttırmak değil, maliyet fiyatlarını sabitlemek olduğunu söyledi.

Emlak sektörünün şuan durağan bir dönem yaşadığını kaydeden Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Tezcan Liznak; “Emlak sektöründeki durağanlık bizlere de ev satışları konusunda yansıyor. Çünkü fiyatlar gün geçtikçe artış gösteriyor ve fiyatlar yükseldiği zaman alıcı bulunamıyor. Fiyatları yükseltmezsek de verilen fiyatlar bizlere yetmiyor. İmalat sektöründe fiyatlar artış gösteriyor. İmalat fiyatlarının yükselmesi bizlere fayda sağlamıyor. Fiyatlar yükseldikçe satışlar düşüyor. Daire fiyatlarını yükseltmek artan maliyetlere çözüm olmuyor” dedi.

‘FİYAT ORANI YÜKSELDİKÇE ALICI BULUNAMIYOR’

Konut satış fiyatlarını yükseltince taleplerin azaldığını belirten Liznak; “Örneğin 2+1 dairenin 100 metrekarelik inşaat maliyeti ortalama brüt 2 milyon gibi bir maliyeti var. 2 bin lira maliyeti olan bir ev satış rakamı 2 milyon 200 ila 2 milyon 600 arasında değişkenlik gösteriyor. Bu fiyatlar kar oranını çok fazla düşürüyor. Fiyat oranını yükselttiğimiz zaman bu sefer alıcı bulunamıyor, sorun yaşanıyor. Doğal olarak fiyatları da yükseltemiyoruz” diye konuştu.

Alınan ürünlerin her geçen gün zamlandığını da vurgulayan Liznak; “Maliyet artışlarına rağmen inşaat sektörü durdu diyemeyiz. İstihdam yaratmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Üretmek zorundayız çünkü talep var. Talep var ama mevcut talepler istenilen veya maliyetleri karşılayabilecek bir talep değil. Neticede ihtiyaç duyulan ev ihtiyacı bizler karşılamak durumundayız. Zamların etkileri giderek büyüyor. Bugün aldığımız bir ürünün fiyatı her gün değişir duruma geldi. Ürünlere gelen zam hızında ve oranında biz zam yapamıyoruz. Sektör bu aralar zorlanıyor” açıklamasını yaptı.

‘EDİRNE’DE GEÇEN YILLARA GÖRE KONUT SAYISI AZALDI’

Zamların yanı sıra usta yetiştirmek ve bulmakta da zorlandıklarını dile getiren Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Tezcan Liznak; “Edirne’de geçen yıllara göre konut sayısı azaldı diyebiliriz. Diğer yıllara nazaran o kadar hızlı bir tüketim olmuyor. Üretim de keza ona göre olmuyor. Bu duruma etken olarak zamların yanı sıra başka unsurlar da var. Sadece zamlar diyemeyiz. Usta bazında da sıkıntı yaşıyoruz. Eskisi gibi usta yetişmediği için bu da başka bir sorunumuz. Sanatkârlara ve ustalara önem verilip, yetiştirilmeleri gerekiyor” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu