İki bakanlık arasında protokol

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın katılımıyla, afetten kaynaklı sorun alanlarındaki olumsuz etkilerin ortadan kaldırılarak aile ve toplum düzeyinde ilişkilerin geliştirilmesi, öğrencilerin ve velilerin kendi kapasitelerini fark ederek daha da güçlendirilmesi amacıyla “Afet Bölgesi Eğitim Destek Programı İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Malatya’da gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla devletin tüm imkânlarıyla bölgedeki hasarı gidermek için seferber olduğunu dile getiren Tekin, bu çerçevede imzalanan protokol ile çok önemli bir süreci başlattıklarını belirtti. Deprem bölgesindeki öğrencilere yönelik de destekler sunulduğunu kaydeden Bakan Tekin, öğrencilerin hazır bulunuşluklarını canlı tutacak, akademik kayıplarını telafi edecek programlar başlattıklarını ifade etti. Depremden etkilenen 5 il ve 2 ilçedeki LGS sınavına giren öğrencileri yaşadığı travmaların sınav psikolojilerini olumsuz etkilediğini varsayarak Türkiye’nin herhangi bir ilindeki sınavla girilen ortaöğretim kurumlarında her şube başı ikişer kontenjan açıldığını anımsatan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bir de ebeveynlerle ilgili, velilerle ilgili özellikle yaygın eğitim üzerinden yürüttüğümüz çalışmalar var. Ben şunun altını çizmek istiyorum. Fiziki hasarları, maddi hasarları gidermek, evet, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın görevi olabilir. Onlar daha yoğun çalışıyor olabilirler ama bundan sonraki kısım artık toplumsal hasarı gidermek ise Aile Bakanlığımızın ve Millî Eğitim Bakanlığı olarak bizim üstümüzde. Biz de iki Bakanlık olarak buradaki sorumluluğumuzu yerine getirmek için bir süreç başlattık. Allah hayırlarla sonuçlanmasını nasip etsin, inşallah…”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ise depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek tüm Malatya halkına geçmiş olsun temennisinde bulundu. Bakan Göktaş, devletin bütün birimleriyle depremin ilk anından itibaren vatandaşların yanında olduğunu söyledi. Deprem bölgesinde şimdiye kadar 11 binden fazla personelle 2 milyondan fazla depremzedeye psikososyal destek hizmeti sunduklarını aktaran Göktaş, şöyle dedi: “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak afetin yol açtığı etkilerle mücadeleye yönelik çalışmalarımızı çok yönlü ve tüm ülkede devam ettiriyoruz. Bu anlamda her zaman için de halkımıza sunduğumuz hizmetler, güncel ihtiyaçlara göre çeşitlilik arz ediyor. Tabii, yaz mevsimini yaşadığımız şu günlerde eğitim öğretime ara verilmiş durumda. Sosyal iyileştirme faaliyeti olarak gördüğümüz bu tür etkinliklere başlamak istiyoruz, bunlara önem veriyoruz. Aynı zamanda da biliyorsunuz travmaların da etkisini azaltmasına da önemli katkılar sağlayacak. Bugünkü protokolümüz de inşallah Milli Eğitim Bakanımızla tecrübe imkânlarıyla, süreçlerimize dâhil edeceğiz. Programımızı Milli Eğitim Bakanlığımızın ev sahipliğinde etkili bir iş birliği içerisinde yürüteceğiz. Yaş sınırı koymadığımız bu eğitime halkımız, anne baba, komşu, çoluk çocuk herkes katılma imkânı bulacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bizim işimiz, hak sahiplerine haklarını teslim etmektir. Milletimiz devletine emanettir, biz de bu emaneti kalbimizde taşıyor, sizlerin mutluluğu için hiçbir çalışmayı ihmal etmemeye özen gösteriyoruz.”

Konuşmaların ardından Bakanlar Göktaş ve Tekin arasında “Afet Bölgesi Eğitim Destek Programı İşbirliği Protokolü” imzalandı. 11 ilde afetten etkilenen bireylere yönelik psikososyal destek, görsel sanatlar, spor, müzik ve bilişim alanlarında eğitim destek programları uygulanacak. Okul, kurum ve geçici barınma merkezlerinde oluşturulan birimler, yaz boyunca eğitim, üretim ve sosyalleşmenin merkezi olacak. Spor, görsel sanatlar, müzik ve bilişim alanlarında açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarıyla öğrenciler basketboldan yüzmeye, hat sanatından fotoğrafçılığa, gitardan Türk halk müziği korosuna, robotik kodlamadan yazılıma birçok farklı programla buluşturulacak. Yaygın eğitim kurslarında ise yaş ve mekân sınırı olmadan öğrenme yoluculuğu herkes için devam ettirilecek. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu