Gider 12-13 milyon lira civarında

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 2’nci gününde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kırkpınar’ın neredeyse bütün masrafını Edirne Belediyesi’nin karşıladığının altını çizen Gürkan, organizasyonun belediyeye maliyetini yaklaşık olarak 12-13 milyon lira olarak tahmin ettiğini kaydetti. Gürkan, organizasyon için gelen ziyaretçi sayısının yaklaşık olarak 250 bin kişiyi bulacağını belirtirken, Kırkpınar’ı düzenlemekten dolayı yaşadığı mutluluğu ve gururu dile getirdi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 662’nci randevusunun 2’nci gününde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, katılımdan dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti. Organizasyona dair neredeyse bütün masrafların Edirne Belediyesi tarafından karşılandığını belirten Gürkan, tam olarak netleşmeyen bütçeyi 12-13 milyon lira olarak tahmin ettiğini bildirdi. Gürkan; “Katılım çok iyi, bu yıl 2141 pehlivan katıldı, stadyum da yüzde 80-85 oranında dolu. Her şey yolunda gidiyor tabi ama bir de Kırkpınar’da başımıza hiç gelmeyen, güçlü sağanak yağışlar vardı. Ona rağmen pehlivanlar azimle güreşmeye devam ediyor. Biz bir bütçe ayırmıyoruz, olması gereken her şeyi yaptıktan sonra bütçe ortaya çıkıyor. Bazı mecburiyetler var, pehlivanların konaklaması var, yollukları ve harçlıkları var, kulede ve çayırda gördüğünüz 101 tane hakem var, 9 tane cazgır var, bütün bunları topladığımızda bütçe ortaya çıkıyor. Burada her türlü kurumun, yani emniyet, jandarma, sağlık, Telekom, TREDAŞ gibi kurumların tüm kumanyalarını biz Edirne Belediyesi olarak temin ediyoruz. Bu alanda gördüğünüz tüm harcamaları Edirne Belediyesi yapıyor. Henüz tam rakam ortaya çıkmadı ama, bu yılki tahminim 12-13 milyon lira civarında bir gider olacak. Ama tabi çok büyük bir onur bu, 662’ncisini yapıyoruz, dolayısıyla da paraya bakmıyoruz” dedi.

“YAKLAŞIK 250 BİN ZİYARETÇİ EDİRNE’YE GELDİ”

Kırkpınar sebebiyle yaklaşık olarak 250 bin kişinin Edirne’yi ziyaret ettiğini kaydeden Gürkan; “Bu stadyumun 13 bin kişilik kapasitesi var, görüldüğü üzere sürekli bir sirkülasyon var. Yani totalde, tahmin ediyorum 2 günde 40 bin kişiye yaklaşmıştır. Son gün itibariyle rakam 70 bini bulabilir. Tabi buraya gelip, stada girmeden dışarıda gezenler de var, baktığınızda yaklaşık 250 bin ziyaretçinin Edirne’ye geldiğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILINA VE ATATÜRK’E YAKIŞIR BİR ORGANİZASYON YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Gürkan, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin düzenleyicisi olmaktan dolayı yaşadığı gururu ve mutluluğu dile getirerek, cumhuriyetin 100’üncü yılına yakışır bir Kırkpınar yapmaya çalıştıklarını vurguladı. Gürkan; “30 yıldır farklı görevlerle Kırkpınar’ın içerisindeyim. Son 10 yıldır da Kırkpınar’ın ev sahibiyim, düzenleme kurulu başkanıyım. Bundan dolayı da bir paniğimiz yok, heyecanımız var. Bu keyif verici, onur verici, mutluluk verici bir görev. Düşünün, yani 662 yıllık bir gelenek, bunu sürdürüyor olmak, bunun başkanı olmak, gerçekten çok onurlu. Bu yıl tabi özel bir yıl, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin 100’üncü yılı, Kırkpınar’ın 662’nci yılı, bundan dolayı cumhuriyetin 100’üncü yılına ve Atatürk’e yakışır bir organizasyon yapmaya çalışıyoruz, keyifliyiz hayırlı olsun” diye konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu