’Esir Alınmış Hayatlara Umut Olun’

İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü kapsamında Meriç Köprüsü üzerinde etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlik kapsamında ‘Esir Alınmış Hayatlara Umut Olun’ sloganının yazılı olduğu iki ayrı parçadan oluşan pankartı birleştirip farkındalık mesajı verildi.

İnsan ticaretinin ağır bir insan hakkı ihlali olduğu ve her yıl milyonlarca insanın mağdur edilmesine yönelik 30 Temmuz’da düzenlenen İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü kapsamında Meriç Köprüsü’nde etkinlik düzenlendi. 30 Temmuz İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü kapsamında Meriç Köprüsü üzerinde düzenlenen etkinlikte, motosiklet tutkunları ‘Esir Alınmış Hayatlara Umut Olun’ sloganının yazılı olduğu iki ayrı parçadan oluşan pankartı birleştirip farkındalık mesajı verdi. Motosiklet sürücülerinin köprü üzerinde iki taraftan gelerek buluştuğu ve iki parçadan oluşan pankartı birleştirdiği etkinlikte, köprü 5 dakikalığına araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Etkinlikte konuşan İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu; “Günümüzün ‘modern köleliği’ olarak nitelendirilen insan ticareti, insanlığa karşı işlenen çok ağır bir suçtur ve en önemli insan hakları ihlallerinden birisi olarak karşımızda durmaktadır. En kısa tanımıyla insan ticareti, bir kimsenin rızası olmadan zorla çalıştırılması ve emeği üzerinden haksız kazanç elde edilmesidir. Yani nihai amaç sömürüdür” dedi.

İnsan ticaretinin bir insan hakkı ihlali olduğunu ve her yıl milyonlarca insanı mağdur ettiğini söyleyen Edirne Motosiklet Spor Kulübü Üyesi Selda İnanç ise; “İnsan ticareti zorla çalıştırma, organ ticareti gibi amaçlar için bir insanın kullanılmasını ifade eder. İnsan tacirleri mağdurlarını tehdit, şiddet ve hile yoluyla kontrol eder ve onların özgürlüklerini eline alırlar. İnsan ticareti bir insan hakları ihlalidir ve milyonlarca insanı mağdur etmektedir. Biz insan ticareti ile ilgili mücadelede farkındalık yaratmak, mağdurları korumak ve suçluları cezalandırmak için bu projede yer aldık. Bu kapsamda kurumlarla iş birliği yapmaya devam ediyoruz. Bizler, insan ticareti ile mücadeleye katkıda bulunabildiysek ne mutlu” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu