Er Meydanı’nda 662’nci efsane için açılış

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 662’nci randevusunun resmi açılış töreni Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende 2022 yılı başpehlivanı Mustafa Taş, Türk bayrağını göndere çekti. Protokol üyeleri tarafından açılış konuşmalarının yapılmasının ardından pehlivanlar, hakemler, cazgırlar, Edirne Belediye Bandosu ve davul zurna ekibinden oluşan kortej dualı çayıra inerek, seyircileri selamladı.

Dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan ve bu yıl 662’ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılış töreni, Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu (TGGF) Başkanı İbrahim Türkiş, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, milletvekilleri, kurum ve kuruluşların yöneticileri, oda başkanları ve güreşseverler katılım sağladı. Tören saygı duruşunda bulunulması ile başlarken, İstiklal Marşı okunduğu esnada geçen yılın başpehlivanı Mustafa Taş, Türk bayrağını göndere çekti.

“YAĞLI GÜREŞLERİMİZİN YAŞATILMASI VE GELECEK NESİLLERE TAŞINMASI BİZLER İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR”

Törende konuşan Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, Kırkpınar’ın dünyaya mal olmuş bir gelenek olduğunu belirtirken, yağlı güreşlerin yaşatılması için gayret göstereceklerini belirtti. Zehin; “Başlangıcı Edirne’nin fethi ile birlikte 1361 yılı tarihi kabul edilen Kırkpınar, yüzlerce yıldır kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşmıştır. Bu yıl Kırkpınar efsanesinin hep birlikte 662’ncisini icra ediyoruz. Uzun hazırlıkların ardından şimdi; eski büyük pehlivanlarımızın hatırası olan yiğitlerimiz, dualı çayıra çıkıyorlar. Pehlivanlarımız; gücün, kuvvetin, cesaretin, azmin ve saygının harman olduğu güreşler yapacaklar.  Yenecekler, yenilecekler. Ancak; dünyaya mal olmuş, yüzlerce yıldır süregelen ve bizlerin gururu olan bir geleneğin kıymetli temsilcisi olan pehlivanlarımızın her biri, bizim gönlümüzde birer başpehlivandır. Kıymetli misafirler; her bir tarafı geleneksel ritüellerle bezenmiş yağlı güreşlerimizin yaşatılması ve gelecek nesillere taşınması bizler için çok değerlidir. Bizler bu konuda tüm gayreti göstereceğiz.  İnanıyorum ki Türk’ün cesaretinin ve asaletinin sergilendiği, Türkiye’nin başpehlivanının belli olduğu Kırkpınar; ağasıyla, pehlivanıyla, altın kemeriyle, seyircisi, cazgırı, davulcusuyla, inşallah yüzyıllar boyunca yaşayacaktır. Edirne olarak Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin 662’ncisini düzenlemenin gururu ile bu toprakları bizlere vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve Kırkpınar’da güreş tutmuş ve ebediyete intikal etmiş tüm pehlivanlarımızı rahmetle anıyorum” dedi.

“KIRKPINAR’I SONSUZA KADAR BAŞARIYLA YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın Edirne’ye, Türkiye’ye ve Türk Milleti’ne hayırlı olmasını dileyerek; “Ne mutlu bize atalarımızdan miras kalan Türk’ün ata sporunu tıpkı Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacağımız gibi, Atatürk’ün mirasını sonsuza kadar yaşatacağımız gibi, Kırkpınar’ı da sonsuza kadar başarıyla yaşatmaya devam edeceğiz. Dualı çayırda ter dökecek bütün pehlivanlarımıza başarılar, cazgırlarımıza, hakemlerimize, davul zurna ekibimize de kolaylıklar diliyorum. Türk’ün ata sporu, dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz Edirne’mize, ülkemize ve Büyük Türk Milletine hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

“YENİ FORMATTAKİ İLK KIRKPINAR’DA PUANLAMA OLMAKSIZIN YAPILACAK”

Önümüzdeki yıl yeni formatta yapılacak olan Kırkpınar’ının daha zevkli geçeceğini kaydeden TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, yeni formatın başpehlivanlık karşılaşmalarında puanlama sisteminin olmayacağına vurgu yaptı. Türkiş; “Önümüzdeki yıldan itibaren, buranın gerçek bir olimpiyat olduğunu sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya göstereceğiz. Biliyorsunuz bu yıl 2023 yılı itibari ile CWENERJİ yağlı güreş ligini kurduk. Ve tüm heyecanıyla tüm hızıyla bugün devam ediyor. Kırkpınar’ın zevkini büyük ölçüde yansıtan güreşler görüyoruz. Bunun sebebi ne buradaki güreşçilerimiz, buradaki pehlivanlarımız gelecek sene de burada bu er meydanında kalabilmek için mücadele ediyorlar. İnşallah önümüzdeki yıl seyircilerimiz hem televizyon karşısında, hem burada izleyenlerimiz ile birlikte çok daha heyecanlı çok daha çekişmeli ve gerçek anlamda bir Kırkpınar görecekler. Yeni formattaki ilk Kırkpınar’da puanlama olmaksızın yapılacak. Sadece başpehlivanlık güreşlerini, tarihi mirasına uygun olarak gelecek sene puanlama olmadan yapacağız. Bakarsınız önümüzdeki yıllarda Kırkpınar Güreşleri’ni sadece başpehlivanlıkta değil, diğer güreşlerde de bunu yapar hale getiririz” diye konuştu.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de duyduğu heyecanı ve gururu dile getirerek; Her yıl Kırkpınar’a geldiğimizde büyük bir heyecan duyuyoruz. Bu sene yine heyecanlıyız. Ben ata sporuna, Peygamber sporuna ve Türk’ün yağlı güreşlerine ağalık yapmaktan onur ve gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından, pehlivanlar, hakemler, cazgırlar, Edirne Belediye Bandosu ve davul zurna ekibinden oluşan kortej, Sarayiçi Er Meydanı’nda dualı çayırı gezerek katılımcıları selamladı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu