Edirne Lisesi, Trakya Üniversitesi’nde konuşuldu

Trakya Üniversitesinde, Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği (ELYD) Başkanı Atıl Erman’ın katılımıyla “Edirne Lisesi” konulu konferans gerçekleştirildi.

Edirne’nin bilimsel, sosyal ve kültürel tarihine ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen “Edirne Konferansları” ilham verici konu ve konuklarını ağırlamayı sürdürüyor. Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen Edirne Lisesi başlıklı konferansa konuşmacı olarak Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği (ELYD) Başkanı Atıl Erman katıldı. Edirne Lisesi ile Trakya Üniversitesinin kardeş ve eğitim paydaşı kurumlar olduğunu belirten Atıl Erman, ülkemizin her alanda gelişmesine büyük katkıları olan iki kurumun birlikteliğinden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Konferans açılışında konuşan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurten Çetin, Atıl Erman’ın, Edirne Lisesi için önemli olduğunu ve katılımından mutluluk duyduklarını ifade ederek; “Edirne Lisesi, şehrimizin yakın tarihi kadar eğitimine, kültürüne ve sosyal yaşamına damgasını vurmuş, 166 yaşında, köklü bir eğitim kurumumuz. Şu an konuşmacı olarak aramızda bulunan Atıl Bey, bu eğitim kurumumuzun sivil toplum kuruluşu olan Edirne Lisesinden Yetişenler Derneğinin 17 yıldan beri genel başkanlığı görevini yürütüyor. Ayrıca Edirne Lisesi Eğitim Vakfı başkanlığını da yapıyor. Kendisini ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından Edirne Lisesine adadığını, bu eğitim kurumumuzu her geçen yıl hem eğitim kalitesi hem de diğer olanaklar açısından daha ileri taşımak için gecesini gündüzüne kattığını rahatlıkla söyleyebilirim“ dedi.

Edirne Lisesinin, 160 yılı aşkın bir tarihe, köklü birikime ve geleneklere sahip olduğunu belirten Atıl Erman; “Edirne Lisesi’nden mezun olanların kurduğu iki sivil toplum kuruluşu var. Biri Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği, diğeri ise Edirne Lisesi Eğitim Vakfı. Bu kuruluşlar önce camiaya sonra okula ve bu şehre hizmet etmeyi bir amaç edinmiştir. Biz kendimizi Edirne’ye görevli sayıyoruz. Çünkü biz Edirne’ye borçluyuz. Edirne Lisesine borçluyuz. Bizi o yetiştirdi.” dedi. Atıl Erman konferansta “Edirne Lisesi”, “Edirne Lisesinin Trakya Üniversitesi ile İlişkileri” ve “Edirne Lisesi ve Kampüs Gelişim Projesi” olmak üzere konuşmasını üç başlık altında gerçekleştirdi. Edirne Lisesinin tarihçesi hakkında detaylı bilgi veren Atıl Erman, Edirne Lisesinin ilk rüştiye olarak açıldığını ifade ederek, süreç içerisinde Edirne İdadisi, Edirne Sultanisi, Edirne Erkek Lisesi ve son olarak da Edirne Lisesi adını aldığını söyledi. Edirne Lisesinin her alanda önemli değerler yetiştirdiğini belirten Atıl Erman, liseden bakanlar, milletvekilleri, valiler, rektörler, belediye başkanları, diplomatlar, general ve amiraller, girişimci ve iş adamları, gazeteci ve yazarlar, milli sporcular çıktığına vurgu yaparak, Edirne Lisesi mezunu önemli değerlerden birisinin de Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olduğunu vurguladı. Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği ve Edirne Lisesi Eğitim Vakfının çalışmaları ve faaliyetleri ile birlikte Trakya Üniversitesinin kuruluşu hakkında da bilgiler veren Atıl Erman, Edirne’de bir üniversite kurulması için çok mücadele edildiğini vurgulayarak “Bugün Türkiye’nin 81 ilinde 200’den fazla üniversite var. Ama bu üniversitelerin büyük çoğunluğu ya iktisat fakültesiyle ya da fen-edebiyat fakültesi ile kurulmuştur. İlk fakültesi tıp olan tek üniversite belki de Trakya Üniversitesidir. Çünkü bir üniversitede kurulması en zor olan fakülte tıp fakültesidir. Yıllar önce Edirne Lisesi mezunlarının Trakya Üniversitesi ile ilişkileri hakkında bir araştırma yaptık. 180’den fazla Edirne Lisesi mezunu, Trakya Üniversitesinde çeşitli görevlerde bulunuyor. Rektörümüzden akademik ve idari personelimize kadar her alanda çalışan mezunlarımız var. Edine Lisesi için Trakya Üniversitesi öz kardeş gibidir. Başta değerli Rektörümüz olmak üzere Trakya Üniversitesinin bütün birimleri de bize destek verirler, onlar da bizi kardeşi gibi görürler” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda ise Edirne Lisesi ve kampüsü gelişim projesine ilişkin bilgi veren Atıl Erman, bu projenin gerçekleştirilmesi için yapmış olduğu çalışmaları anlattı. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Lisesinin öğrenim hayatında ve sonrasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek; “Alpullu ilçesinden yatılı olarak öğrenim görmek için Edirne Lisesine geldim. İlk andan itibaren Edirne Lisesi bizim evimiz oldu. Hayatımın her döneminde benim için ayrı bir yeri ve önemi var. Ufkumuz genişledi, dolayısıyla bakış açımız değişti. Edirne Lisesi ile birlikte kendi kabuğumuzu da kırdık. Birlikte öğrenim gördüğümüz tüm arkadaşlarımız, üniversitede iyi yerler kazandılar. Burada öğrenim gördüğüm zamanlarda Edirne’de, Trakya Üniversitesi kuruluyordu. 1992 yılında, mecburi hizmetten sonra büyük bir mutlulukla göğüs hastalıkları asistanı olarak Trakya Üniversitesine geldim. İki dönemdir de rektörlük görevini sürdürüyorum. Ülkemize ve milletimize hayırlı hizmetlerde bulunmak nasip oldu. Lisemiz, bugün de başarılarıyla övünç kaynağı olmayı sürdürüyor. Trakya Üniversitesi ile Edirne Lisesi arasındaki bu güçlü birlik ve beraberlik her daim devam edecek. Trakya Üniversitesi ve şahsım olarak her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim. Bugün, burada bizlerle olan kıymetli büyüğümüz Atıl Erman’a çok teşekkür ediyorum. Kendisinden her daim öğrenmeye devam ediyoruz. Dinamizmi, coşkusu, mücadelesi bizleri de heyecanlandırıyor. Katkısı ve katılımlarından büyük mutluluk duyduk. Edirne’nin ve Edirne Lisesi’nin büyük bir değeri, fikirleri bizler için çok değerli” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu