Edirne İş İnsanları basınla bir arada

İnci; ‘Edirne’de kalifiye eleman yok’

Edirne İş İnsanları Derneği yeni yönetim kurulu üyelerini tanıtan dernek Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Hakan İnci, 18 Şubat tarihinde gerçekleştirilen dernek genel kurulunun ardından, yeni dönemde gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri aktardı. Kentteki kalifiye eleman sıkıntısına dikkat çeken İnci; “Baktığımızda şehrimizdeki en önemli problemlerden bir tanesi kalifiye eleman yok. Bütün sektörlerde ara eleman eksiği net. Bu konuda ilgili kurumlarla iş birliği yaparak bir ara eleman yetişmesi konusunda benzer bir proje yapabiliriz” dedi.

Edirne İş İnsanları Derneği tarafından 18 Şubat tarihinde gerçekleştirdikleri genel kurulun ardından, kentteki bir otelde basın toplantısı düzenlendi. Edirne İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Hakan İnci, derneğin yeni yönetim kurulu üyelerini tanıttı. Derneğin yönetim kurulunda gazetemiz Edirne Ahval’in İmtiyaz Sahibi iş insanı Nevser Eraslan, iş insanı Mehmet Ali İpek, akademisyen Emine Demiröz ve iş insanı Murat Can Kurtöz yer aldı.

IMG 7282 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne İş İnsanları basınla bir arada | Edirne Ahval Gazetesi

‘EDİRNE VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK PROJELER YAPMA NİYETİNDEYİZ’

Toplantıda konuşan dernek Yönetim Kurulu Başkanı Hakan İnci, Edirne ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak projelerin altına imza atacaklarını bildirdi. İnci; “18 Şubat’ta yaptığımız son genel kurulda oluşan yeni yönetim kurulumuzla sizleri tanıştırmak ve gündemi değerlendirmek için bir aradayız. Öncelikle yeni yönetim kurulumuzu tanıtmak istiyorum; beni zaten biliyorsunuz Hakan İnci, iş adamıyım, Nevser Eraslan gazeteci-iş insanı. Mehmet Ali İpek iş insanı, Emine Demiröz akademisyen, Murat Can Kurtöz OSB’de fabrikası olan genç bir iş insanı. Yeni yönetim kurulumuz bu şekilde. İnşallah önümüzdeki 3 sene boyunca, başta Edirne ekonomisine ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak projeler yapma niyetindeyiz” dedi.

IMG 7289 | Edirne Ahval Gazetesi
Edirne İş İnsanları basınla bir arada | Edirne Ahval Gazetesi

“ÖN GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY GERÇEKLEŞMİŞ MAALESEF”

Türkiye ekonomisinin ciddi bir dar boğazdan geçtiğini kaydeden İnci; “Şu anda ülkenin içerisinde bulunduğu durum herkesin malumu. Ciddi bir ekonomik dar boğazda geçiyoruz. Daha önceki yıllarda yaptığımız toplantılarda da aynı sıkıntıdan bahsetmişiz, bu sabah ona baktım ve ön gördüğümüz her şey gerçekleşmiş maalesef. Bu ülke adına üzücü. Keşke benim ön görülerim gerçekleşmeseydi de ülke ekonomimiz bu noktaya gelmeseydi. Bunun bu noktaya gelmesinde birçok neden var. Bugün bir önceki ekonomi yönetiminin ne kadar yanlış iş yaptığını artık bizler değil, onun yerine gelen yeni yönetim ifade ediyor. Onlar bile bunu itiraf ediyorlar. Yapabilecek bir şey yok, artık önümüze bakmak zorundayız” şeklinde konuştu.

‘REEL YÜZDE 100-120 FAİZ OLAN BİR ÜLKEDE, YILLIK YÜZDE 40 FAİZ SİZİ NE KADAR AYAKTA TUTABİLİR?’

Yüksek enflasyonun olduğu yerde faize yatırım yapmanın anlamsız olduğunu ifade eden İnci, vatandaşların mevduat yatırımına teşvik etmenin yanlış bir yönlendirme olduğuna vurgu yaptı. İnci; “Aslında en büyük çağrım şu; insanları bir faiz sarmalına almaya çalışıyorlar, ‘mevduat faizleri çok yüksek, paranızı mevduata koyun’ ya da ‘mevduattan daha fazla getirisi olan bir şey yok’ şeklinde yanlış yönlendiriliyor insanlar. Bu yanlış yönlendirmenin sonunda da paralar belli bir yerde stoklandığı için piyasada bir darlaşma meydana geliyor. Vatandaşlarımızın kendisine sormasını istiyorum; gidip herhangi bir banka müdürüne sormasınlar, reel yüzde 100, yüzde 120 faiz olan bir ülkede sizin yıllık yüzde 40 aldığınız faiz sizi ne kadar ayakta tutabilir? Bugün sizin 10 liraya almadığınız mal seneye 22 lira. Sizin 10 lira karşılığında 1 yıl sonra bankadan alacağınız faiz 14 lira. Bu aradaki 8 lirayı kaybedeceksiniz. Şunu hiç kimse unutmasın; mevduat sahibi insanlar bir mal almak için bankadan paralarını çekmeye gittiklerinde, ‘o malı şimdi alma, 3 ay sonra daha ucuz olacak’ şeklinde yanlış yönlendiriliyorlar. Kendi sektörümden örnek vereyim. Bugün 4 milyona aldığınız bir konut 2 ay sonra 6 milyon lira olacak. O parayı mevduata yatırsanız 2 ayda ancak 4.5 milyon yapar. Yani arada 1.5 milyon lira kaybınız var. Yanlış yönlendirmeden kastım bu. Yani insanları kısa vadede çok büyük para kazandıklarını zannediyorlar ama uzun vadede kesinlikle kaybedecekler” diye konuştu.

‘EN ÖNEMLİ PROBLEMLERDEN BİRİSİ, KALİFİYE ELEMAN OLMAMASI’

Edirne İş İnsanları Derneği’nin yeni dönemindeki projeleri hakkında açıklamalarda bulunan İnci, sektörlerin Edirne’de kalifiye eleman eksikliği yaşadığına dikkat çekti. İnci; “Dernek olarak Avrupa Birliği projeleriyle Edirne’ye biraz daha ne getirebiliriz, Edirne’ye daha fazla ne yapabileceğimizin peşindeyiz. 2020-2027 döneminin hibeleri yeni açıklanmaya başlandı, çünkü arada pandemi vardı. Buradan çok ciddi fonlar geliyor ama ben hala Edirne olarak bu fonları değerlendirebildiğimizi düşünmüyorum. Bu konuda yetersiziz, inşallah yeni dönemde biz ve bizim gibi ETSO, Borsa, EDSİAD güçlü STK’ların bu konuyu ciddiye alması gerekiyor ve bence zaten belli birimler var bu kurumlar içerisinde. Eğer o birimler yetersizse oraya el atılması lazım, çünkü daha fazla hibe almamız lazım. Çünkü bizim Edirne olarak rakibimiz Kırklareli. Kırklareli’nde bakıyorum bizden daha fazla proje veriyorlar. Dolayısıyla bu hibelerin Edirne için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda dernek olarak hibe projelerine çalışmaya devam edeceğiz. Biraz daha gençlere yönelik, istihdama yönelik projelerimiz var. Bunların olması için de AB’den herhangi bir hibe almamıza gerek yok. Biz bu konuda OSB yönetimine de bazı önerilerimizi sunduk, çevre belediyelere de sunuyoruz. Baktığımızda şehrimizdeki en önemli problemlerden bir tanesi kalifiye eleman yok. Bütün sektörlerde ara eleman eksiği net. Bu konuda ilgili kurumlarla iş birliği yaparak bir ara eleman yetişmesi konusunda benzer bir proje yapabiliriz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“YAPILMAMIŞ BİRÇOK PROJELERE İMZA ATTIK”

İnci’nin ardından konuşan Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Nevser Eraslan da derneğin proje açısından, çoğu sivil toplum kuruluşuna fazla çok yol ilerlediğinin altını çizerek; “Yıllardan beri proje sektörü içerisinde derneğimiz çoğu STK’ya göre çok iyi yol ilerledi. Hatta yapılmamış birçok projelere imza attık. Bu konuda çok güzel yol aldı dernek, ileride daha güzel projeler de olacaktır. Burada biraz ticaret ve sanayi odamıza da iş düşüyor. Edirne’de biz belli bir çeperde yaşayan, belli işleri yapan insanlarız. İletişimimizi daha güçlü tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle ilimize, ilçelerimize birçok projede yeni istihdamlar yaratabiliriz. Hiçbir şey bile yapmasak turizm anlamında bir yüz yüze görüşüp ilişkilerimizi güçlendirebiliriz. Mutlaka yeni kapılar açılacaktır, yeni iş dünyalarına farklı fikirler oluşturacaktır. Bu şekilde yürümeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

‘EDİRNE AB PROJESİ KONUSUNDA DAHA AKTİF OLMALI’

Yönetim Kurulu Üyesi Akademisyen Emine Demiröz ise Edirne’nin Avrupa Birliği (AB) projelerinde daha aktif olması gerektiğini belirterek; “AB projelerinin daha önce şehre ne kadar katkısı olduğunu gördüm. Edirne’nin bu konuda biraz daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Ben de elimden geldiği kadar yardımcı olmak istiyorum” açıklamalarında bulundu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu