Edirne AKM’de “Zamansız Kadınlar” gösterisi

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı, ünlü tiyatral gösteri ”Zamansız Kadınlar”a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen, Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı‘nın hazırlayıp sunduğu ”Zamansız Kadınlar” isimli tiyatral gösteri 25 Şubat 2024 Pazar Günü Saat: 14.00’da Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı sahnesinde Edirneliler ile buluşacak. Edirneliler, cumhuriyet tarihinin ilklerine imza atan ve yaşadıkları çağın ötesindeki kadınların hayat hikâyelerini, eşsiz kostümleri ve çok daha fazlasını barındıran bu tiyatral gösteriyi ücretsiz olarak izleyebilecek.

Türkiye’nin ilk kadın fotoğrafçısı Naciye Suman, kadın özgürlüğünün ilk temsilcilerinden Şükufe Nihal, 1932 yılında Belçika’da yapılan Dünya Güzellik Yarışması’nda birinci olan Türkiye’nin ilk Dünya güzeli Keriman Halis Ece, ilk pilot Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk heykeltıraşı Sabiha Bengütaş, ilk belediye başkanı Afet İnan, Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi Sabiha Gürayman gibi döneme damga vurmuş zamansız kadınların hikâyelerini anlatan bu gösteriye tüm hemşehrilerini davet eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şu ifadeleri kullandı; “Türk kadınına verilen değerin büyük bir önem arz etmesini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Onun ileri görüşlülüğü ve öncülüğü sayesinde kadınlarımız, tarihimizin çeşitli alanlarında başarılar elde etmiş, ülkemize ve dünyaya önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu anlamlı gösterimizde Türkiye’nin ilk kadın fotoğrafçısı Naciye Suman’dan, ilk pilotumuz Sabiha Gökçen’e kadar, birbirinden önemli isimlerin yaşamlarını ve başarılarını sahneye taşımaktadır. Edirne Belediyesi olarak vatandaşlarımızı sanatın tüm dalları ile buluşturabilmekten büyük mutluluk duyuyor, sizleri, geçmişimizin değerli mirasını daha yakından tanımak ve kadınlarımızın önemli başarılarını birlikte anmak için ücretsiz sahnelenecek bu anlamlı gösteriye tüm halkımız davet ediyorum.” Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu