Doluda 16 bin dekar araziye zarar

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Merkez,  Havsa, Lalapaşa, Süloğlu ve köylerinde yaşanan dolu yağışı sebebiyle zarar gören arazilerde, zarar tespit çalışmalarına başlandı. Yapılan yazılı basın açıklamasına göre, yaklaşık 16 bin dekar buğday, arpa, ayçiçeği, kanola ve mısır ekili arazilerin yüzde 30 ile yüzde 80 arasında zarar gördüğü ve 400 çiftçinin de zarardan etkilendiği kaydedildi.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, Merkez, Havsa, Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerinde ve köylerinde yaşanan dolu yağışı sebebiyle zarar gören tarım arazileri hakkında bilgi verildi. Yapılan açıklamada; “19 Haziran 2023 tarihinde İlimiz Havsa İlçesi Hasköy, Köseömer, Lalapaşa İlçesi Sarıdanişment, Süloğlu İlçesi Taşlısekban, Sülecik, Domurcalı; 20 Haziran 2023 tarihinde İlimiz Merkez İlçeye bağlı Değirmenyeni, Avarız, Yolüstü ile Havsa İlçesi Yolageldi ve Taptık Köylerinde dolu yağışı meydana gelmiştir. Dolu yağışının görüldüğü andan itibaren zararın meydana geldiği köylerde İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerimizce konuyla ilgili önce muhtarlıklara ve çiftçilerimize bilgilendirme çalışması yapılmış; arazi şartlarının parsel bazlı tespit çalışmalarına uygun hale gelmesiyle saha çalışmalarına başlanmış ve tüm hızıyla devam etmektedir” açıklamalarına yer verildi.

“16 BİN DEKAR ALANIN YÜZDE 30 İLE YÜZDE 80’İ ZARAR GÖRDÜ”

4 ilçeye bağlı 11 köyde yaklaşık 16 bin dekar alanın zarar gördüğü belirtilen açıklamada; “İl ve İlçe Müdürlüklerimizce yapılan çalışmalar neticesinde, İlimiz Havsa ilçesi (Hasköy, Köseömer, Yolageldi, Taptık Köyleri), Lalapaşa ilçesi (Sarıdanişment Köyü), Süloğlu ilçesi (Taşlısekban, Sülecik, Domurcalı Köyleri) ve Merkez İlçede (Değirmenyeni, Avarız, Yolüstü köyleri) toplam (4 ilçemize bağlı 11 köyde) yaklaşık 16 bin dekar buğday, arpa, kanola, ayçiçeği ve mısır ekili alanın %30 ile %80 arasında zarar gördüğü, yaklaşık 400 üreticimizin zarardan etkilendiği ilk tespitler sonucu ortaya çıkmıştır. İl ve İlçe Müdürlüğümüzce ayrıntılı parsel bazlı zarar tespit çalışmaları devam etmekte olup; zarar gören net alan ve net zarar oranı parsel bazlı tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra kesinlik kazanacaktır. Üreticilerimize uğradıkları dolu zararı nedeniyle geçmiş olsun dileklerimizi sunar, oluşabilecek risklere karşı bitkisel ve hayvansal üretimin güvencesi olan devlet destekli tarım sigortasını yaptırmalarını önemle hatırlatırız” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu