“Doğu Trakya Müzeleri Cam Eserleri” konuşuldu

Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen “Trakya’da Arkeoloji” konferans dizisi devam ediyor. Doç. Dr. Emre Taştemur’un konuşmacı olduğu 2022-2023 eğitim-öğretim yılının son programında, “Doğu Trakya Müzeleri Cam Eserleri” konuşuldu.

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü tarafından gerçekleştirilen dönemin son konferansına, Uşak Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Taştemur konuk oldu. Camın binlerce yıllık tarihi serüveni hakkında bilgi veren Taştemur, Doğu Trakya olarak adlandırılan bölgenin sınırları içinde yer alan Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli Müzeleri’ndeki cam eserleri anlatırken, analojiler yardımıyla da değerlendirmelerde bulundu. Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü yüksek lisans programından mezun olan Dr. Taştemur, camın üretim teknolojisi hakkında bilgi verirken, camın başlangıçta birçok farklı formda karşımıza çıktığını söyledi. Tunç Çağlarının sonlarına doğru ise kullanıma yönelik bir kap olarak camın görünmeye başladığı belirten Taştemur, camın sonrasında büyük bir ivme kazanarak bundan sonraki tüm dönemler boyunca popülerliğini arttırarak devam ettiğini aktardı.

Trakya’da Arkeoloji konferanslarının moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Ahmet Yaraş, konferans sonrası dinleyicilerin sorularını aldı. Antik Dönem cam üretimi ve teknolojisi hakkında söz alan dinleyiciler, cam çalışmaları konusunda daha fazla uzmanlaşmanın olması gerektiği ve bu noktada öğrenci yetiştirmenin önemli olduğunu vurguladı. Moderatör Yaraş, Trakya’da Arkeoloji konferans serisinin bu dönem için son bildirisinin yapıldığını söyleyerek önümüzdeki dönem Ekim ayı başlarında Trakya’da Arkeoloji serisine hız kesmeden devam edecekleri aktardı. Trakya’da Arkeoloji için Trakya Üniversitesinin desteğiyle bir web sayfasının kurulduğunu, Trakya ile ilgili çalışmaları ise sayfa aracılığıyla bir yerde toplamak için çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu