Demokrat CHP’lilerden genel merkeze eleştiri

Edirneli Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer, gerçeklerle ve partinin gereksinim duyduğu değişim ve dönüşüm hamleleri ile örtüşmeyen bir antidemokratik kurultay sürecinin parçası olmayı anlamsız bulduklarını kaydetti. Yapılan açıklamada, “Partimizin demokratik, saydam, dürüst bir yapıda yönetilmesi için mahalle delege seçimlerinden itibaren tüm kademe seçimlerinin çarşaf liste, temsil görevi üstlenecek partililerin ön seçim, genel başkanın da tüm üyelerle belirlenmesi yönünde kararlı çabalarımızı sürdüreceğiz” denildi.

Yazılı basın açıklaması yayınlayan Edirneli Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer, CHP parti yönetimine eleştirilerde bulundular. Blok liste ile delege seçiminin yanlış olduğunu dile getiren partililer, parti yönetimine çarşaf liste uygulamaları için seslendiler. Yapılan açıklamada; “22 Şubat 2022 tarihinde Edirne Demokrat CHP’liler olarak kurultayın ertelenmemesi için konuya duyarlı üyelerimizin imzalarıyla parti genel başkanlığına ilettiğimiz itirazımızın haklı olduğunu yaşayarak görmüş olduk. Çünkü erken seçim olmadı. Kurultayın ertelenme sebebinin geride bıraktığımız seçimlerde aday belirleme yönteminin genel merkez inisiyatifinde kalması hesabından kaynaklandığı da ortaya çıkmıştır. Şimdi ise partimizde kaçınılmazlaşmış olan demokratik ve özgür bir kurultay süreci için yapılması gerekenlerden eser yok. Örneğin mahalle delege seçimlerinin yine blok listeyle yapılacağı ortada ki; gömleğin ilk düğmesi yine yanlış iliklenecek demektir. Kurultay sürecinin demokratik yürümesi ham hayaldir. Yereldeki genel merkez memurları ve onların yereldeki hamisinin kurguladığı tiyatroda yer almak anlamsız görünmektedir. CHP’nin ülkeye demokrasi getirme sözünün inandırıcı olması ve değişim rüzgârının doğru yönde bir sonuç getirebilmesi, partimizin demokratik, saydam, dürüst yönetilmesine bağlıdır. Bunun ilk şartı da kurultay sürecinde mahalle delege seçimlerinden itibaren çarşaf liste uygulamasıdır” ifadelerine yer verildi.

“BLOK LİSTENİN TÜM MAHALLELERDE KAZANMASI SONUCUNDA DEMOKRATİK BİR TEMSİLDEN SÖZ EDİLEMEZ”

Blok listenin demokrasiye aykırı olduğu belirtilen açıklamada; “22 Şubat 2022 tarihindeki dilekçemizde bu talebimiz açıkça dile getirilmiş olmasına rağmen genel merkez tarafından bu yönde bir uygulama hayata geçirilmemiştir. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz kurultay sürecinin demokratik yürümesinde zemin teşkil eden mahalle delege seçimlerinin blok liste ile yapılacak olması, partimizde artık kaçınılmazlaşmış olan demokratik, saydam, dürüst yönetim tarzına yol vermeyecektir. Diğer taraftan, mahalle üye toplantıları, ilçe örgüt ve danışma kurulu toplantılarının kurumsallaşmamış olması nedeniyle parti üyeleri arasında iletişim kurulamamaktadır. Bu da mahalle delege seçimlerinde üyelerin kendilerini temsil edecek kişileri belirlerken tercihlerini kısıtlamaktadır. Oysa demokrasinin temelinde nitelikli temsil esastır. Bugüne kadar olduğu gibi ilçe yönetimlerinin hazırladığı blok listenin tüm mahallelerde kazanması sonucunda demokratik bir temsilden söz edilemeyeceği açıktır. Üyenin konu mankeni ve dolgu malzemesi görüldüğü bir örgüt anlayışı ortadan kalkmadan partimizde gereken demokratik yapının hayata geçmesi olanaksızdır” açıklamalarına yer verildi.

‘GENEL BAŞKANI ÜYELER BELİRLEMELİ’

Delege seçimlerinde çarşaf liste, temsil görevi üslenenlerin ön seçim, genel başkanın da tüm üyeler tarafından seçilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada; “Cumhuriyet Halk Partisi’nin ihtiyaç duyduğu değişim ve dönüşümün cazip bir sözcükten öte geçmesi için öncelikle partimizde yönetim anlayışında bir zihniyet dönüşümüne gerek olduğu tartışma götürmez. Tüm bu hususları dikkate almadan alelacele önümüze getirilen kurultay sürecinin sonucu, yine merkeziyetçi, bürokratik yönetim tarzının tekrarı olacaktır. Gerçeklerle ve partimizin gereksinim duyduğu değişim ve dönüşüm hamleleri ile örtüşmeyen böylesi bir kurultay sürecinin parçası olmak, hiç kuşku yok ki Demokrat Cumhuriyet Halk Partili niteliği ile uyuşmamaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi partimizin demokratik, saydam, dürüst bir yapıda yönetilmesi için mahalle delege seçimlerinden itibaren tüm kademe seçimlerinin çarşaf liste, temsil görevi üstlenecek partililerin ön seçim, genel başkanın da tüm üyelerle belirlenmesi yönünde kararlı çabalarımızı sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu