Çevre Günü’nde ‘Temiz Deniz, Temiz Dünya’ bilinci

Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından, 5 Haziran Çevre Günü kapsamında, Keşan’a bağlı İbrice Limanı’nda “Temiz Deniz, Temiz Dünya” etkinliği düzenlendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bu yıl “Temiz Deniz, Temiz Dünya” temasıyla kutlanan 5 Haziran Çevre Haftası, Edirne’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce Keşan’a bağlı İbrice Limanı’nda etkinlikler düzenlenerek kutlandı. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, açılış konuşmasında bir yandan artan nüfus bir yandan da ihtiyaçların değişmesiyle dünyanın her geçen yıl büyüme evresi içerisinde olduğunu söyledi. Kırbıyık;  “Programın düzenlendiği yer, gerçekten günün anlam ve önemine uygun bir yer. İlimizin en özel, en kıymetli alanlarından birisi. Saros Körfezi tertemiz deniziyle gerek bölgemizde gerek İstanbul’dan ve Türkiye’nin her yerinden gerek Balkanlar’ın değişik bölgelerinden gelen yüz binlerce insanı, her sene misafir ediyor ve buradaki güzel hatıralarıyla da uğurluyor. Yaşadığımız dönemi ele aldığımızda, dünya her geçen yıl çok daha hızlı bir şekilde bir büyüme ivmesinin içerisinde. Bir yandan artan nüfus, bir yandan ihtiyaçların değişmesi ve ulaşım imkanlarının artmasıyla birlikte üretim her geçen yıl katlanarak büyüyor. Üretim büyüdükçe, çevreye olan etkileri de tartışılır ve konuşulur hale geliyor. Bir önceki yüzyılda büyüme, tek başına yeterliydi. Artık bu yüzyıldaki en önemli kavramlardan birisi sürdürülebilir büyüme, yani bir yandan üretimi yapacağız ama bir yandan da hem doğanın hem insanlığın dengesini koruma yükümlülüğümüz var. Dolayısıyla bu tarz programlarda özellikle gençlerin üzerinde oluşan farkındalık önemli. Çevreyi korumak bir bilinç ve bunun, toplumsal farkındalık oluşturarak gelecek nesillere aktarılması çok önemli bir mesele. Bu noktada da devletimiz, her geçen yıl çok daha ön plana çıkan çalışmalara imza atıyor. Bunlardan birisi Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde yürütülen, Sıfır Atık projesiydi ki sahada ne kadar başarılı olduğunu ne kadar olumlu sonuçlar elde edildiği ve gençler üzerinde ne kadar olumlu etkileri olduğunu hep birlikte müşahede ediyoruz. Bugün de aslında onun farkındalığını oluşturuyoruz. Bu deniz aslında kendi kendini temizleme özelliğiyle müstesna bir yere sahip. Ancak bu ilin yöneticileri olarak, bu ilde yaşayan vatandaşlar olarak, denizi ve çevreyi temiz korumak da bizim temel sorumluluklarımızdan birisi” dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, partisinin iktidarda olduğu 21 yıl boyunca gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için önemli işler yaptıklarının altını çizdi. Aksal; “Bugün ‘Temiz Deniz, Temiz Çevre’ sloganıyla Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz. Tabi sanayileşmenin, teknolojinin getirdiği yaşam tarzımızdaki değişiklikler, çevreye büyük zarar veriyor. Biz de gelecek nesillere, daha yaşanabilir, daha yeşil bir çevre bırakmak bilinciyle iktidarda olduğumuz 21 yıl boyunca birçok önemli işlere imza attık. Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında yaklaşık 5 milyar fidan diktik. Yine 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi’ni inşa ediyoruz. Gençlerimize temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için hepimize çok önemli görevler düşüyor. En önemli adımlardan bir tanesini de Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde Birleşmiş Milletler tarafından 30 Mart’ın Dünya Sıfır Atık Günü olarak ilan edilmesi oldu. Bu etkinliği, dünyanın en temiz denizlerinden birisi olan, kendi kendini temizleyen körfezi olan Saros Körfezi’nde gerçekleştirmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Engin Öztürk yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarihi, kültürel, doğa ve biyolojik çeşitlilik bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ifade etti. Öztürk; “Birleşmiş Milletler, “2021-2030 yıllarını Uluslararası Okyanus Birimleri 10 Yılı” olarak belirtmiştir. Dolayısıyla bu yıl Çevre Haftası, milli hazinemiz olan denizlerimizin, kıyılarımızın ve doğal çevremizin korunması, yaşamın denizlere bağımlı olunduğu bilincinin topluma yayılması temelini oluşturmaktadır. Doğal çevremiz canlılar, toprak, su, hava, deniz hepsi birbiriyle bağlı bir bütündür. Denizlerimiz, bu bütünlüğün en önemli bileşenidir. Ülkemizin de 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemiz deniz ve kıyılarının gerek doğal güzellikleri gerek tarihi ve kültürel kaynakları gerekse biyolojik çeşitliliği ile hem su altı hem de su üstü, canlı ve cansız varlıkları açısından, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ve diğer protokol mensupları tarafından Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın anısına denize saygı çelengi bırakıldı. Daha sonra çevre ve deniz temizliğine dikkat çekmek amacıyla dalgıçlar tarafından deniz temizliği yapıldı. Sonrasında Vali Kırbıyık ve beraberindekiler İbrice limanındaki etkinlikler sonrasında Uzunkum plajına geçerek burada öğrenciler ile birlikte fidan dikimi yaptı. Etkinlikler kapsamında Uzunkum plajında düzenlenen uçurtma şenliğinde çocuklar eğlendiler. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu