“Bu zamlarla bu vergilerle geçinemiyoruz”

“Bu zamlarla bu vergilerle geçinemiyoruz”

Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen DİSK Genel-İş Sendikası Edirne Şubesi ve DİSK Emekli-Sen’e bağlı sendikalılar, basın açıklaması yaparak yüksek vergi ve zam oranlarını eleştirdiler. Sendikalılar adına basın açıklamasını okuyan DİSK Genel-İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen, ÖTV, KDV, gelir vergisi gibi vergilerin oranlarının bir an önce düşmesi gerektiğine dikkat çekerek, emekli maaşının da asgari ücret düzeyine çekilmesi gerektiğini vurguladı.

DİSK Genel-İş Sendikası ve DİSK Emekli-Sen Babaeski Şubesi’ne bağlı sendikalılar. Dün Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar. Sendikalılar adına basın açıklamasını okuyan DİSK Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, zam oranları ve vergi oranlarının yüksekliği sebebiyle işçi ve emeklinin geçinemediğini kaydetti. Şen; “Zamlara, adaletsiz vergilere, asgari yaşama hayır. Zamlar ve vergi artışları durmak bilmiyor. Seçimlerden önce kaşıkla verilen ne varsa şimdi kepçeyle, kazanla geri alınıyor. Milyonların verdiği geçim savaşı ile ilgili olarak bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplanıyor. Meclis olağanüstü toplanırken biz susmuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında DİSK’li işçilerin sesi yükseliyor. Bugün işçiler konuşacak; bugün herkes işçileri dinleyecek, çünkü ne zorluklar yaşadığımızı biz biliyoruz. Bu zamlarla, bu vergilerle geçinemiyoruz. Enflasyonun sıfıra düştüğünü ilan edenlerin masallarına karnımız tok: Çarşıda, pazarda, markette, faturalarda karşı karşıya kaldığımız gerçeği biz biliyoruz. Düşük gösterilen TÜİK enflasyonu yüzünden alım gücümüzü kaybediyoruz. Türk lirası hızla değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Paramız pul oldukça, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor, ülkemiz fakirleşiyor” dedi.

“GELİRDE ADALET OLMADIĞI GİBİ VERGİDE DE ADALET YOK”

Şen, emekli maaşlarının düşük seviyelerde kaldığını belirtirken, KDV ve ÖTV vergilerinin düşürülmesi gerektiğini ifade etti. Şen; Türkiye’nin tüm değer ve güzellikleri, ülkemizin tüm kaynakları yabancı sermaye ve dolar milyarderleri için ‘kelepir mala’ dönüşüyor. Paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Dünya bizi kıskanıyormuş. Neyimizi kıskanıyorlar? Dünyanın ucuz emek cenneti haline dönüştürülmesini mi? Tüm ücretlerin asgari ücret düzeyine çekilmesini mi? Asgari ücretin ortalama ücret haline gelmesini mi? Neyimizi kıskanıyorlar? Avrupa’da en düşük asgari ücretin Türkiye’de olmasını mı? İşçileri düşük ücretlere mahkûm etmek için sendikal hakların gasp edilmesini mi? Dünyada grev ve örgütlenme hakkının en çok gasp edildiği 10 ülkeden biri olmamızı mı? Emekliler bu ülkenin yurttaşı değil mi? Yıllardır emek vermiş, çalışmış, üretmiş, alın teri dökmüş milyonlarca emekli açlığa mahkûm edildi bu ülkede. Emekliler asgari ücretin bile altındaki 7 bin 500 liraya layık görüldü. Adalet nerede, insanlık nerede, vicdanlar nerede? Gelirde adalet olmadığı gibi vergide de adalet yok. Düşük belirlenen vergi dilimleri yüzünden milyonlarca işçi yıl içinde üst vergi dilimine geçiyor. Patronların vergileri sıfırlanırken, biz dilim dilim soyuluyoruz. KDV-ÖTV gibi tüketimden alınan dolaylı vergilerin 3 artırılması ile yük yine bizim sırtımıza biniyor. Soruyoruz: İşçiyle patronun aynı oranda vergi vermesi adil mi?” şeklinde konuştu. Patronlar kâr rekorları kırarken, bizim cebimize uzanan elleri uyarıyoruz. Bizler bunu hak etmiyoruz. Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üretiyoruz ve hakkımızı istiyoruz. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu düzene karşı sesimizi yükseltiyoruz. Gelirde adalet vergide adalet istiyoruz. KDV-ÖTV gibi adaletsiz dolaylı vergiler düşürülsün. Gelir vergisi tarife ilk dilim oranı ücretlilerde yüzde 10’a düşülsün. Vergi tarife dilimleri artırılsın. Ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kardan, ranttan daha fazla vergi alınsın. Az kazananın az, çok kazanın çok vergi ödediği bir vergi düzeni kurulsun. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilsin ve tüm emekli aylıkları bu oranda artırılsın. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm engeller kaldırılsın” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu