Astım hastalarının ‘nefes’ine kur engeli

Türkiye’de ilaç tedariği problemi bulunduğunu açıklayan Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, diyabet, tansiyon, kalp ve astım ilaçlarının tedariğinde problem olduğunu belirtti. Kılıçcıgil, tedarik probleminin temel sebebinin de yüksek döviz kurları ile ilacın maliyetinin karşılanamaması olduğunu aktardı. Yaşanan döviz sorunları özellikle astım hastalarının kullandığı hava ilaçlarına da yansıyınca, astım hastalarının ilaçsız kalmasına ramak kaldı.

Yüksek kur, ilaç tedariğini de etkiledi.

Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, açıklamalarda bulunarak bazı ilaçların Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili problemler olduğunu dile getirdi. Kılıçcıgil, ilaç tedariğindeki problemin sebebinin döviz kurlarının yüksekliği ile ilacın maliyetinin karşılanamaması olduğunu kaydetti.

‘DİYABET İLAÇLARI, TANSİYON İLAÇLAR, BAZI KALP İLAÇLARI, ASTIM İLAÇLARINDA TEDARİK SIKINTISI VAR’

Diyabet ilaçları, tansiyon ilaçları ile bazı kalp ilaçları ve astım ilaçlarında tedarik sıkıntısı olduğunun altını çizen Kılıççıgil; “Astım ilacının Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili bir sıkıntı var. Uzun zamandan beri gelmiyor. Bazı ilaçlarda şu an sıkıntı devam ediyor. Genel olarak Türkiye’de böyle bir sıkıntı var” dedi.

Astım ilaçlarının yanı sıra diğer ilaç kalemlerinde de sorunlar yaşandığını ifade eden Kılıçcıgil; “Astım ilaçlarında da diğer birçok ilaçta da böyle bir sıkıntı var. Temmuz ayında yüzde 30,5 oranında zam yapıldı ilaçlara. Ancak halen ilaç tedariği ile ilgili sıkıntılar devam ediyor. Diyabet ilaçları, tansiyon ilaçlar, bazı kalp ilaçları, astım ilaçlarında halen sıkıntı devam ediyor. Bu şartlar böyle devam ettiği sürece yakın bir tarihte de düzelecek gibi durmuyor. Yetkililer bununla ilgili olarak ilaç firmalarıyla oturup, bunu bir şekilde çözmeleri gerekiyor. İlaçların üretimi ile ilgili sıkıntı yok, tedariği ile ilgili sıkıntı var. Bunun temel kaynağında da döviz kurları, ilacın maliyetinin karşılanamaması. Ama komple yok diye bir şey yok bazı eczacıların stoğunda bulunuyor olabilir. Eczacıların yaygın olarak elinde bulunmaması büyük bir sıkıntı” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu