Anıtın masrafları köy halkından

İl Genel Meclisi haziran ayının ilk toplantısında, Keşan’a bağlı Karasatı Köyü’nde bulunan Karasatı Şehitliği hakkında, Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu Başkanı Sezgin Gündoğdu tarafından komisyon raporu sunuldu. Sunulan rapora göre, anıtın düzenlenmesine yönelik masrafları köy halkı karşılayacak. Mecliste, Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu Başkanı Erdinç Can tarafından da orman yangınları ile mücadele hazırlıkları ile ilgili komisyon raporu sunularak, meclis üyeleri bilgilendirildi.

İl Genel Meclisi haziran ayı toplantılarının birinci oturumu, dün İl Genel Meclisi Başkan Vekili Erdoğan Gümülcineli yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda, 2 adet komisyon raporu görüşülüp karara bağlandı. Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu Başkanı Erdinç Can tarafından, orman yangınları ile mücadele hazırlıkları hakkındaki rapor sunuldu.

Sonrasında Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu Başkanı Sezgin Gündoğdu tarafından, Keşan’a bağlı Karasatı Köyü’nde bulunan ve 1912 yılında Bulgar çeteleri tarafından öldürülen 46 kişinin anısına yapılan Karasatı Şehitliği hakkındaki rapor meclise sunuldu. Sunulan raporda, şehitliğe yapılmak istenen işlemlere yer verildi. Sunulan komisyon raporunda; “Kör kuyu mevkiinde yer alan mevcut Anıtın yeniden düzenlenmesi, bu konuda yapılacak harcamaların köy halkı tarafından karşılanacağı ifade edildi. Köy girişine yer alan mezarlık bölgesine bir pano yapılarak 1912 yılında öldürülen köy halkının isimlerinin buraya yazılması, proje çalışması Edirne Şehit Aileleri Derneği tarafından yapılacaktır. Köy Şehitliği olarak geçen mevkiinin tapu devir işlemlerinin Edirne İl Özel İdaresi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından yapılması. Şehitlik projesini tamamlandıktan sonra Anıtlar kurulundan, Edirne İl Özel İdaresi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından Şehitlik Tescil işlemlerinin yaptırılması” ifadelerine yer verildi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu