Ağaç kardeşi oldular

TEMA Vakfı “Ağaç Kardeşliği” projesi Edirne’de Özel Filiz İlkokulu 4-C sınıfında gerçekleştirildi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında; TEMA Vakfı Ağaç Kardeşliği Projesi’ni uygulayan Özel Filiz İlkokulu 4/C sınıfı öğrencilerine, TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL tarafından fidan sertifikaları verildi.

Çevre Günü etkinlikleri kapsamında TEMA Vakfı Ağaç Kardeşliği Projesi’ni uygulayan, Özel Filiz İlkokulu 4/C sınıfı öğrencilerine fidan sertifikaları verildi. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, projede çocukların ekosistem, endemizm ve biyoçeşitlilik gibi kavramları öğrendiklerini belirtirken, yapılan ağaç dikim etkinliğiyle erozyonla mücadeleye katkı verdiklerinin altını çizdi. Çoğal, konuşmasında; “Proje kapsamında yapılan ilk etkinlik ‘Nedir Bu Ekosistem?’ Ekosistemde bulunan varlıkları tanıyan öğrenciler, varlıklar arası etkileşimin farkına varıyorlar. İkinci etkinlik ‘Orman Dedektifler’ bu etkinlik ile öğrenciler ellerinde büyüteçler ile ağaçlarda dedektif gibi incelemeler yapıyorlar. Üçüncü ve dördüncü etkinlikler ile tohumu tanıyan öğrenciler Karaçam tohumunu toprakla buluşturup çimlenme aşamalarını gözlem defterlerine not alıyorlar. Böylece öğrenciler yakın çevresini tanırken bir taraftan da tohumdan fidana fidandan ağaca bitki yetiştirmenin gereklerini öğrenerek ağaç sevgisiyle etkinliklere devam ediyorlar. Fidanların büyümesini izleyen çocuklar programın sonunda; ekosistem, endemizm, biyoçeşitlilik gibi kavramlarla tanıştırılıyor. Uzun soluklu bu projede doğa eğitim programıyla çocukların doğada yaparak, yaşayarak öğrenmesi ve doğayla giderek azalan ilişkilerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda oluşturulan Hatıra Ormanları’yla da erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedefleniyor” ifadelerine yer verdi.

Projeye katılan öğrencilere gözlem defteri, yaprak çarkı, yaprak kartları ve gözlem kutuları verildi. Etkinlikler sınıf içinde ve bahçede öğrencilerle birlikte uygulandı. Proje kapsamında eğitim alan her bir öğrenci ve öğretmenler adına Kırklareli’nde dikilen fidanlarla “Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Hatıra Ormanı” oluşturuldu. Bu proje kapsamında Türkiye’de 7 bölgede 7 hatıra ormanı oluşturulduğu ve toplam 18 000 fidan dikildiği açıklandı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu