3 ilçede arama kurtarma hazırlıkları

İl Genel Meclisi temmuz ayı oturumlarının 4’üncüsü, Meclis Başkan Vekili Erdoğan Gümülcineli yönetiminde yapıldı. Toplantıda, Sivil Savunma ve Tabii Afetler Komisyonu Başkanı İsmail Aliş tarafından Keşan, Enez ve İpsala ilçelerinde, olası bir deprem felaketine hazırlık için kurulması düşünülen arama kurtarma ekipleri hakkındaki komisyon raporu sunuldu. Rapora göre, Keşan’da Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi kurulmuş olup, merkez binası yapımı sürüyor. Aliş, fiziki şartların oluşması durumunda yapılan merkeze, Keşan Kaymakamlığı tarafından personel görevlendirilmesi yapılacağını belirtti.

Edirne İl Genel Meclisi temmuz ayı toplantılarının 4’üncü birleşimi, Erdoğan Gümülcineli başkanlığında gerçekleştirildi. 4 komisyon raporunun sunulup karara bağlandığı toplantıda, Sivil Savunma ve Tabii Afetler Komisyonu Başkanı İsmail Aliş tarafından, olası bir depreme hazırlık için Keşan, Enez ve İpsala ilçelerinde kurulması düşünülen arama kurtarma ekipleri hakkındaki rapor sunuldu. Sunulan komisyon raporuna göre, 1’inci derece deprem bölgesi olan Saros Körfezi’ne sınırı bulunan Keşan’da İlçe Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi kurulmuş olup, kurulan merkez için bina inşası devam ediyor. Komisyon adına raporu okuyan Aliş; “AFAD Gönüllüleri afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb.) yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışması sağlanmakta ve böylece toplum afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirilmektedir. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 29.12.2020 tarihli ve 181978 sayılı 2020/3 sayılı Genelgesi kapsamında; Edirne Valilik Makamının 09.12.2020 tarihi ve 178312 sayılı Olur’u ile 1’inci Derece deprem bölgesi olan Saros Körfezine kıyısı bulunan Keşan ilçemizde İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi kurulmuştur. Kurulan ilçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi için bina inşası yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Kurulan merkeze, Keşan Kaymakamlığı tarafından personel atanacağını belirten Aliş, ayrıca ilçede Keşan Doğal Afet Kurtarma Gönüllüleri Ekibinin bulunduğu ve resmi olarak 70 kişilik bir gönüllü ekipleri bulunduğunu kaydetti. Söz konusu 3 ilçede de AFAD gönüllülerinin ikamet ettiğini ifade eden Aliş; “Merkezde Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 2 personel görev yapmakta olup. Fiziki şartlar tamamlandığında Keşan Kaymakamlığı tarafından personel görevlendirilmesi yapılacaktır. Bahsedilen ilçelerde Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından kurulan ayrıca ekip oluşumu bulunmamaktadır. Ancak Keşan ilçemizde Keşan Doğal Afet Kurtarma Gönüllüleri Ekibi (KEDAK) bulunmaktadır. Resmi olarak 70 civarı gönüllü üyesi vardır. Ayrıca Keşan, İpsala ve Enez ilçelerimizde ikamet eden AFAD gönüllüleri de mevcuttur” dedi. Sunulan rapor, oy birliğiyle karara bağlandı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu