Batuhan Delice

Batuhan Delice

Developer

VISUAL STUDIO CODE NEDİR?

İlk olarak Microsoft tarafından 2015 yılında yayınlanan Visual Studio Code yani kısaltılmış adıyla VSCode; Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri için geliştirilmiş bir kaynak kodu düzenleyicisidir. Hata ayıklama, sözdizimi vurgulama, akıllı kod tamamlama ve Git desteği VSCode’un en önemli özelliklerinden sadece bazılarıdır.

Visual Studio Code Development

Visual Studio Code ile Visual Studio Arasındaki Fark Nedir?

Stackoverflow da bu soru için şöyle bir cevap okumuştum. “Two completely unrelated products that just happen to have similar names” yani, aynı adlara sahip birbirinden alakasız iki ürün. Gerçekten gayet güzel bir açıklama.
Visual Studio C# ve C++ için kullanılan bir IDE iken VSCode birden çok dili destekleyen, birçok eklenti ile dolu ve Visual Studio’nun aksine aşırı hafif bir geliştirme ortamıdır.

VSCode’un Sağladığı Avantajlar

Birden çok dil desteği: VSCode birden çok programlama dilini destekler ve kolayca geçiş yapılmasını sağlar.
Intelli-Sense: Sözdizimi hataları ve otomatik kod tamamlama için Intelli-Sense desteğini içinde barındırıyor.
Platformlar arası: Geleneksek olarak edirtörler Windows, Linux veya macOS için özel olarak geliştirilirdi. Ancak VSCode her üçünü de destekliyor.
Web Desteği: Web geliştirmeye hazır bir şekilde gelir.
Git Desteği: Kaynak kodlar çevrimiçi olarak GitHub’dan alınabilir ve aynı şekilde GitHub’a repo oluşturulabilir.

Visual Studio Code with Git

VSCode Bir Dil Değildir!

İşin erbabı olmayan veya bu işlere yeni giren kişiler tarafından çok defa duyduğum bir söz var “Visual Studio Code ile geliştirildi hocam”, tamam da hangi dil kardeşim hangi dil?
Yukarıda da söylediğim gibi VSCode bir metin editörüdür. Yani geliştiricilerin daha verimli ve hızlı kod yazmasını sağlayan bir araç. Bu nedenle VSCode ile geliştirildi diyerek projenin geliştirildiği dili söylemiş olmazsınız. Çünkü VSCode birden fazla dili destekliyor. Örneğin ben VSCode ile Dart dilini kullanıp Flutter geliştiriyorum ama bir başkası başka bir dil ve framework kullanarak geliştirme yapabilir.

Ayrıca az önce de söylediğim gibi VSCode içerisinde Flutter’da geliştirebilirsiniz. Flutter ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız makalemi buradan okuyabilirsiniz.

VSCode Olmadan Kod Yazılabilir Mi?

Bu soruyu yalnızca VSCode ile sınırlayarak cevaplamak istemiyorum. VSCode gibi daha birçok metin editörü var, örneğin Sublime Text, Atom, Eclipse, PyCharm gibi. Şimdi soruyu ” Metin editörü olmadan kod yazılabilir mi? ” olarak değiştirmek istiyorum. Çünkü bu soruyu sadece VSCode üzerine cevaplamak diğer metin editörleri için de aynı sorunun yöneltilmesine neden olur. Daha fazla uzatmadan cevaplayacak olursam evet herhangi bir metin editörü olmadan kod yazılabilir. Metin editörü kullanmadan kod yazmak isteyen birisi sağ tık yapıp oluşturacağı bir metin belgesi içerisine istediği gibi kod yazabilir. Ama bunun gerçekten büyük bir verim kaybına yol açacağını da söylemem gerekir. Örneğin geliştirici yazdığı kodlardaki söz dizimi hatasını göremez, otomatik kod tamamlama olmayacağı için çok yavaş kalır. Bu nedenle geliştiricinin mutlaka bir editör kullanması gerekir.

Final

VSCode kullanmak geliştiricinin hızlı ve etkili kod yazmasını sağlar. Diğer editörlere göre çok daha gelişmiş olan VSCode birçok geliştiricinin tercihidir.

Gereksinim veya tasarım olmadan programlama, boş bir dosyaya bug eklemekten başka bir şey değildir.