h
Batuhan Delice

Batuhan Delice

Developer

SOFTMOBİL PERSONEL TAKİP

AÇIKLAMA

Projenin asıl geliştirilme amacı, çalışanların iş yerine geliş ve gidiş saatlerini tespit etmektir.

Bu nedenle geliştirilen uygulamanın kullanıcı konumuna ve kullanıcıları birbirinden ayırt edecek bir benzersiz anahtara ihtiyacı vardı. Kullanıcı konumunu almak için Flutter’da Geocoding ve Geolocator eklentilerini kullandım.

Uygulama başladığında çıkan bildirim ile kullanıcıdan konum izni alarak, kullanıcının koordinatlarına eriştim. Sırada kullanıcıları birbirinden ayırt edecek bir benzersiz anahtar bulmaktaydı. Bunun için akla ilk gelen kullanıcının telefon numarası olsa da bu pek mantıklı değil. Çünkü uygulama üzerinden kullanıcının telefon numarasına erişmek için kullanıcının kullandığı operatörün buna izin veriyor olması gerekiyor. Her kullanıcının operatörü buna izin vermeyeceği için başka bir yöntem ile kendime benzersiz bir anahtar buldum. Her cihazın kendine ait bir IMEI adresi olduğu için bunu benzersiz anahtar olarak kullandım. imei_plugin eklentisi ile cihazın IMEI numarasına da eriştikten sonra verileri müşterinin kendi MySql veri tabanına gönderdim.

Sunucuya yüklediğim bir kaç Php dosyasıyla uygulama ile veri tabanı arasında veri oluşturma, okuma, güncelleme ve silme işlemlerini yaptım.

Uygulama ve sunucu arasındaki haberleşme işlemleri tamamlandıktan sonra veri girişi ve diğer haberleşme işlemleri için müşterinin de isteğini baz alarak kullanıcı dostu basit bir ara yüz geliştirdim ve projeyi teslim ettim.

Proje sadece müşteri ve müşteri çalışanları tarafından kullanıldığı için herhangi bir uygulama mağazasında bulunmuyor.

MÜŞTERİ

Softmobil Yazılım

TEKNOLOJİ