h
Batuhan Delice

Batuhan Delice

Developer

TIBBİ TERMİNOLOJİ

AÇIKLAMA

Tıbbi Terminoloji uygulaması Dart dilinin Flutter Framework’ü ile bir gecede geliştirilmiş tamamen ücretsiz ve reklam içeren bir uygulama. İçerisindeki 30.000 Türkçe ve 30.000 İngilizce terim, geliştirdiğim Python botu ile internet üzerinden çekildi, basit bir Json API içerisine eklendi.

Uygulamanın temel amacı tıbbi terimleri sürekli olarak görüntüleme ihtiyacı olan öğrencilerin, akademisyenlerin, doktorların, hemşirelerin ve meraklısı olan diğer herkesin bilgiye kolayca ulaşmasını sağlamaktır.

Uygulama az reklam ve çok bilgi mantığına dayalı geliştirildiği ve kullanıcıyı sıkacak kadar kar amacı gütmediği için kullanan herkes tarafından beğenildi ve Play Store’da birçok iyi yorum aldı.

Terim arama, terimi favorilere ekleme, seçilen terimi bir başkasıyla kolayca paylaşma, sözlük içerisinde bulunmayan terimlerin eklenmesini isteme, karanlık mod ve iki dil seçeneği uygulamanın temel özelliklerinden bazıları.

Oluşturulan API dosyasının boyutu 20MB. gibi büyük bir boyut olduğu için uygulama içerisine gömmek pek mantıklı değildi. Bu nedenle API dosyası bir sunucu içerisine bulunuyor ve uygulama bu sunucu içerisindeki API dosyasına ulaşıp verileri çekiyor. Ancak API dosyasının bir sunucu içerisinde olması kullanıcıyı internet bağlantısını aktif etmeye zorluyor. Bu nedenle kullanıcı dostu bir uygulama olmaktan az da olsa çıkıyor. Burada kullanıcıyı düşünerek kullanıcının terimleri cihaz hafızasına kaydedebileceği bir algoritma geliştirdim. Favorilere eklenen terimler cihaz hafızasına kaydediliyor ve internet bağlantısı olmasa dahi kullanıcı favorilerine eklediği terimleri görüntüleyebiliyor.

Firebase Push Notification entegrasyonu ile kullanıcılara gün içerisinde bazı terimleri ve anlamlarını gönderiyorum. Bu sayede uygulamayı indiren kullanıcılar random olarak bir kelime ile karşılaşıp bilgilenebiliyor.

Flutter ile geliştirilen bu projede tasarım sade tutulup işlevselliğe önem verildi. Sade tasarıma rağmen Play Store’da bulunan birçok uygulamadan daha şık ve estetik.

Bu yazı yazıldığı tarihte uygulama 4.000 indirme ve 32 değerlendirmeye ulaştı.

MÜŞTERİ

Apple Inc.

TEKNOLOJİ