Batuhan Delice

Batuhan Delice

Developer

DART PROGRAMLAMA DİLİ NEDİR?

Dart programlama dili ilk kez Google tarafından 2011 yılında tanıtılan çok amaçtı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Asıl olarak Javascript’in yerini alması amacıyla geliştirilen bir dildir. Dart dili Ecma International tarafından bir standart haline getirilmiştir. Mayıs 2017 den itibaren Flutter ile beraber anılan Dart dili ile, web sunucuları, web uygulamaları, native mobil uygulamalar, ve IOT geliştirmeleri yapılabilmektedir.

Dart ilk çıktığı dönemlerde geliştiriciler tarafından benimsenmemiş ve bir kitle sahibi olamamıştı. Google’ın Dart dilini web programlama dili ve sadece Chrome için geliştirme yapılacak olarak tanıtması bunun en büyük nedeni. Ancak sonrasında Google’ın Dart dilini Javascript’in yerini alması düşüncesi ile geliştirmesi sonucunda işler değişti.

Dart Dilinin Avantajları Nelerdir?

Dart’ın kısa vadede olmasa bile uzun vadede çok anılacağı ve dil üzerine büyük bir istihdam yaratacak olması en büyük avantajlarından biri olabilir. Ayrıca Dart dilinin tüm tarayıcılar ve platformlar tarafından desteklenmesi bekleniyor.
Google’ın Mayıs 2017 de tanıtmış olduğu Flutter frameworkünün Dart dilinin geleceği üzerindeki etkisi büyük. Tıpkı Dart dili gibi ileride parlayacak olan Flutter’da Google tarafından geliştirilmiş ve kısa zamanda büyük bir geliştirici kitlesine ulaşmıştır.
Flutter frameworkü ile ilgili daha fazla bilgiyi buradaki makalemde bulabilirsin.

Dart Dili ile Hello World

Şimdi Dart programlama dili ile klasik bir ‘Hello World’ uygulaması yapalım.
Öncelikle geliştirmeye başlamak için Visual Studio Code‘u calıştırıyorum.
Bu arada ben geliştirmelerimi yaparken Visual Studio Code kullanırım. Visual Studio Code kullanmamın birçok sebebi var. Bununla ilgili makalemi buradan okuyabilirsin.
Öncelikle Command Palette kısmını açarak Dart dilini seçip proje konumunu belirtiyorum. Ardından projeme isim verip kaynakların yüklenmesini bekliyorum.
Kaynakların yüklenmesi tamamlandıktan hemen sonra kodlamaya başlayabilirim.
Öncelikle bir main metodu oluşturuyorum. Burası projemin başladığı yer olacak. Ardından süslü parantezlerim içerisine çok basit bir şekilde print ekliyorum.

Main

void main() {
  print('Hello World');
}
Şimdi konsolu kontrol edelim.

Final

Dart dili arkasında Google gibi bir şirketin ve Flutter gibi parlayan bir framworkün, durduğu geleceği olan bir yazılım dilidir. Geleceğe yönelik bir yatırım aracı gibi düşünerek Dart dilini öğrenebilirsiniz.

Kod yalan söylemez, yorumlar bazen söyler.